Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
Kajak
Posty: 26
Rejestracja: czw gru 08, 2011 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno k. W-wy

Re: Lisewo Duże-rodzina Dobrzenieckich i znajomi na fotograf

Postautor: Kajak » pt lis 09, 2012 10:03 pm

To super :) Dobrze mieć takich wujków :)

Ja w ostatnich dniach nawiązałem po prawie 5 latach poszukiwań kontakt z potomkami siostry mojego pradziadka Bartoszewskiego (wyemigrowała w 1907) z USA. To znowu dzięki Jean. Przesłała mi informację o śmierci 95 letniego Clementa Czachorowskiego (weterana II wojny, odznaczonego medalami za Normandię, walki we Francji, Ardeny itd) - syna Romualdy Czachorowskiej z domu Bartoszewskiej . Jak dobrze pójdzie to będę miał okazję poznać rodzinę...- Twoją dalszą również.....Wstępnie mają zamiar przyjechać do Polski pod koniec Marca, lub na początku kwietnia. Na pewno wybierzemy się do Turzy Małej (dom chyba jeszcze stoi) i na cmentarz w Bądkowie Kościelnym.... (jeśli czy okoliczności pozwolą - może do nas dołączysz - w każdym razie dam Ci znać jeśli wszystko dojdzie do skutku)

Będę musiał cmentarz w Bądkowie zwiedzić ponownie - tym razem dokładniej niż poprzednio.

Serdecznie pozdrawiam
Bogdan
Awatar użytkownika
Edward Dobrzeniecki
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 22, 2012 11:57 pm

Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Edward Dobrzeniecki » sob gru 15, 2012 7:09 pm

Zdięcie nr 42 Teodozja Dobrzeniecka z siostrą albo Ireną albo Marianną Zd.49 Patrząc na zdięcie,to Stanisław Dobrzeniecki stoi trzeci od prawej strony.Pamiętam wuja z młodych lat.Pozdrawiam Edward Dobrzeniecki :rower:
Awatar użytkownika
jarek64
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 14, 2014 5:35 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: jarek64 » wt sty 14, 2014 6:52 pm

Dzień dobry!
Po telefonie od Edwarda i rozmowie z mamą zalogowałem się z przyjemnością na Waszej stronie!
Jarek Szczęśniak z Otwocka. Moją mamą jest Krystyna z domu Dobrzeniecka córka Józefa zmarłego w 1969 roku. Józef czyli mój dziadek stoi w górnym rzędzie pierwszy od lewej na zdjęciu 46 i 46A. Obok niego też chyba któryś z braci Dobrzenieckich *Janek?.
Na zdjęciu 43 z dziećmi to Edward Dobrzeniecki stryj mojej mamy, z Gliwic. Zdjęcie Stanisława w niewoli nie zostało zrobione chyba w stalagu bo nie mają mundurów ale ubrania cywilne z oznaką jeńca. Tylko Stanisław jest w mundurze, trzeci od prawej (miał bujną czuprynę). Niewolę spędził pracując u bauera, który poszedł na front i bodajże zginął. W każdym razie mówił mojemu dziadkowi że miał bardzo dobre tam warunki a Niemka była mu wdzięczna za pracę w gospodarstwie. Stryj w 1939 roku odniósł poważną kontuzję - prawie stracił słuch w jednym uchu. Pamiętam go z wizyty u nas ze stryjem Edwardem z Gliwic. Chodził z aparatem słuchowym. A propos Wałęsy. O tym że jest kuzynem i to nie tak dalekim wiem od dawna. W latach 80-tych nawiedził raz albo 2 razy ciocię Teofilę w Sierpcu (byli w domu Jażdżyków, gdzie Danuśka chodziła po drzewach w sadzie i zbierała wiśnie :) ) Chciał nawiązać bliższe kontakty ale ciocia nie była tym zachwycona. O swojej babci z Dobrzenieckich i matce pisze w "swojej" biografii Droga Nadziei. "Swojej" bo pisał mu ją nieżyjący Andrzej Drzycimski. Pisze z olbrzymią atencją. Mniejszą o Wałęsach których tym razem wywodzi od napoleońskiego żołnierza i przedstawia to jako opowieść rodzinną. W każdym razie Wałęsowie byli w XIX wiecznym w spisie posiadaczy ziemskich ale wszystko przebimbali i jego ojciec i ojczym to była już biedna rodzina i nie byli znani z pracowitości. Matka Wałęsy wyjechała do Stanów do rodziny Tadeusza Dobrzenieckiego, który wyemigrował do Stanów i był co najmniej raz po wojnie w Polsce jako obywatel amerykański rzecz jasna i wtedy pewnie go poznała Wałęsowa. Po książce Zyzaka, pracy magisterskiej studenta UJ o Wałęsie tylko raz znalazłem dowód na to że dziennikarze sprawdzili to co napisał Zyzak. Był to film-reportaż z portalu bodajże Gazety Pomorskiej, gazety regionalnej. Jest jeszcze gorzej niż pisze Zyzak mówiąc krótko. Z rodzinnej wsi mówią o Lechu miedzy innymi jego przyrodni brat, sąsiedzi, kolega ze szkoły oraz stary proboszcz z parafii w Popowie.
pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Jacek&Agatka » czw sty 16, 2014 6:28 pm

Witaj Kuzynie!
Powoli wątek staje się folwarkiem szeroko pojętej prywaty. Ale o to właśnie chodzi! Dziękuję Ci za post. Twoje informacje są cenne. Powoli wspólnie odtworzymy wiele faktów.
P.S. Ciotka miała Teodozja, nie Teofila ;)

Zapraszam do prywatnej korespondencji - podaję maila na privie.
POZDRAWIAM!
AGATA
Awatar użytkownika
Stefan
Posty: 1
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:02 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Stefan » wt paź 09, 2018 7:22 pm

Witam .
Milo mi ,ze na zdjeciu nr 43 zobaczylem mojego ojca, ktory mnie na reku trzyma , a w tle stoi moj brat Jerzy i kuzyn ze strony mamy :Eryk Pilczuk.Zdjecie posiadam rowniez ,bylo zrobione u nas w ogrodzie w Gliwicach..Ciocia Tosia /Antonina/ mieszkala krotko rowniez u nas.Czesto tez bywala ,gdy pracowala na plebanii w okolicy.Stryj Stachu odwiedzal nas tez od czasu do czasu i wykazywal sie nieprawdopodobna kondycja.Zwiedzilem z nim caly Gorny Slask od Katowic do Tarnowskich Gor , gdzie stacjonowal po I szej wojnie swiatowej.Zolnierze urzadzili mu spotkanie w auli......Lisewo obecnie:bylem tam pare lat temu....mieszkala jedna Rodzina kolo drogi do Gozdowa...Pozdrawiam cala Rodzine i krewnych.Ja mam imie po babci ,a moi synowie po pradziadku Wladyslaw Jan i Aleksander Wladyslaw.

Stefan Dobrzeniecki.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Jacek&Agatka » śr paź 10, 2018 10:58 pm

Dokładnie miesiąc temu pochowaliśmy ostatnią i najmłodszą córkę (z jedenaściorga dzieci) Władysława Dobrzenieckiego. Najstarsze pokolenie odeszło, pozostały młodsze, liczne i rozsiane w kraju i za granicą. A Lisewo... aż łza się kręci na samą myśl, co z niego zostało, a w zasadzie nic nie zostało...
AGATA
Awatar użytkownika
Edward Dobrzeniecki
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 22, 2012 11:57 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Edward Dobrzeniecki » sob gru 05, 2020 6:55 am

Zdjęcie nr 43 - Mój zmarły 15.12.2019 r w Norymberdze brat Stefan myli się . Jak wykonano zdjęcie jeszcze jego nie było na świecie. Ojciec Edward Dobrzeniecki trzyma na rękach mnie/Edwarda/ i brata Jerzego.Z tyłu na sławnej ławeczce znajdują się kuzyni Eryk Pilczuk i Franciszek Zamojski.
Awatar użytkownika
Edward Dobrzeniecki
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 22, 2012 11:57 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Edward Dobrzeniecki » sob gru 05, 2020 7:51 am

Dla uporządkowania tematu.Zofia Dobrzeniecka - 1 mąż Józef Łaciński - ślub 16.01 1895 Bożewo , emigracja do USE 17.05.1898. 2 mąż Andrzej Nowakowski - ślub 27.09 1911 Bądkowo Kościelne 3 mąż Leopold Kamiński - ślub 1916 Sobowo
dzieci 1 mąż Helena,Władyslawa,Janina,Mieczyslaw,Genowefa,Stanisław,Tadeusz.
2 maż Antoni
3 mąż Feliksa - matka Lecha Wałęsy
Syn Zofii Tadeusz Łaciński Sfinansował pomnik nagrobny matki na cmentarzu w Bądkowie Kościelnym.Zmarla w Zdziemborzu.
Dwoje pierwszych dzieci Helena i Wladyslawa urodzili się w Bożewie 1896 i 1987 r pozostali z pierwszego małżeństwa w Jersey City Nowy Jork .
Awatar użytkownika
Roman Zieliński
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 09, 2023 9:57 pm

Re: Rodzina Dobrzenieckich Lisewo

Postautor: Roman Zieliński » czw lut 09, 2023 10:19 pm

Witam . Jestem prawnukiem Zofii Dobrzenieckiej i potwierdzam to co pan napisał ,ale ja mam wiedzę bez dokładnych danych o jeszcze jednym dziecku Zofii Dobrzenieckiej a mianowicie o Marii Łacińskiej ,która prawdopodobnie zmarła po urodzeniu.
Córka Zofii ,Genowefa ur 1904 roku była moją babcią a ja nazywam się Zieliński Roman

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość