Mapy Tradytora

Tu znajdziesz regulamin forum oraz odpowiedź na najczęściej zadawane pytania

Moderator: Tradytor

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 956
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Mapy Tradytora - nowa funkcja na forum

Postautor: Majsterek » śr lut 03, 2016 1:04 pm

Miło mi poinformować, że od dziś, każdy użytkownik forum może dodawać miejsca na mapę bezpośrednio podczas tworzenia nowego tematu.
form.jpg
form.jpg (114.17 KiB) Przejrzano 14519 razy
Powyżej pokazany przycisk "Lokalizacja" oraz odpowiedni formularz pojawia się tylko podczas pisania pierwszego posta w nowym temacie. Aby nasz nowo opisywany dwór, kościół, pomnik przyrody czy cmentarz znalazł się na mapie, konieczne jest podanie współrzędnych. (Przyjąłem format dziesiętny wprowadzania koordynat, czyli np. 19,453234 52,234235.)
Pozostałe pola formularza nie są konieczne aby punkt pojawił się na mapie, ale charakteryzowanie obiektu pozwoli na przyporządkowanie odpowiedniej sygnatury i pozwoli oglądającym na zorientowaniu się w "temacie".
Jeśli współrzędne nie zostaną podane, post zostaje opublikowany po staremu, bez danych geograficznych.
mapka.jpg
mapka.jpg (101.14 KiB) Przejrzano 14519 razy
Jak widać powyżej, do etykietki informacyjnej obiektu dorzuciłem nazwę użytkownika, który zamieścił temat. Od dziś już wszystkie nowe obiekty będą miały przypisanych autorów na mapie.
Obiekty trafiają na mapę z pewnym opóźnieniem - niezbędna weryfikacja, eliminacja duplikatów itp...
Pojawiła się też postulowana przez niektórych poprawka - odnośniki do map i strony głównej, znane z poprzedniej wersji forum.
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (18.03 KiB) Przejrzano 14503 razy
Zachęcam do zabawy i do zgłaszania uwag, które na pewno się pojawią.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 956
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » śr lut 22, 2017 10:42 am

Nadszedł czas na wprowadzenie sporego udogodnienia w dodawaniu obiektów na mapę.
Dotychczas używany formularz do wprowadzania współrzędnych (wyświetlany podczas dodawania nowego tematu) uzyskał nowy element. Jest nim okienko z mapą, na której każdy może kliknąć miejsce, by nanieść na mapę obiekt. Współrzędne automatycznie powędrują w odpowiednie miejsce w formularzu - nie trzeba już wstawiać ich ręcznie, choć taka możliwość pozostaje. Mam nadzieję, że to ułatwienie przyczyni się do zasilenia naszej mapy kolejnymi obiektami, których na forum wciąż przybywa.

Przypomnę tylko, że puki co, dodawanie lokalizacji jest możliwe tylko raz, przy zakładaniu nowego tematu; w działach związanych z obiektami dającymi się zlokalizować np. Dwory, Kościoły, Cmentarze, Miejsca Pamięci itp... Aby wyświetlić formularz i mapę, należy podczas zakładania tematu kliknąć przycisk "Lokalizacja" (oznaczony jako nowość), umieszczony poniżej okienka na treść posta. Zatwierdzenie wprowadzonych tam zmian odbywa się automatycznie po kliknięciu przycisku "wyślij", tak jak do tej pory. Obiekty które dodamy w ten sposób będą widoczne w przeglądarce map z pewnym opóźnieniem.

Słowem instrukcji: okno z mapą zawiera podstawową warstwę mapy krajobrazowo-drogowej. Dodatkowo, by zwiększyć możliwości rozpoznania szukanego skrawka terenu, podczas przesuwania myszą po mapie, pod pozycją kursora wyświetlany jest podgląd zdjęcia satelitarnego. Średnicę koła ze zdjęciem możemy regulować przy pomocy przycisków klawiatury: strzałek w górę i w dół. Po kliknięciu we wskazanym miejscu, na mapie pojawi się ślad - wskazany punkt - a jego współrzędne uzupełnią formularz dodawania obiektu. Dodatkowo, bieżąca pozycja kursora wyświetlana jest na bieżąco w prawym górnym rogu mapy.
Przybliżać i oddalać mapę można na dwa sposoby: za pośrednictwem przycisków + i - widocznych w lewym górnym rogu okna mapy, oraz przez kręcenie "rolką" myszki. Przesuwanie widoku mapy odbywa się przez przytrzymanie lewego klawisza myszy i przesuwanie go w obrębie widoku mapy.
instr.jpg
instr.jpg (204.12 KiB) Przejrzano 14489 razy
Liczę na wszelkie uwagi co do wprowadzonych zmian jak i do całego programu. Kolejnym krokiem będzie lifting przeglądarki map - rozwiązania których używam bazują na najnowszej bibliotece openLayers (v4.0.1), trochę czasu zajmie przegryzienie się przez wszystkie nowości, ale efekty mam nadzieję będą tego warte. Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy przy wspólnym tworzeniu naszych map.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: zbyszekg9 » śr lut 22, 2017 8:54 pm

Taki mały apel, zwłaszcza do etatowych "wrzucaczy" nowych miejsc - proszę, doceńcie pracę Piotra i przy otwieraniu wątków dotyczących obiektów nienaniesionych jeszcze na mapę wykorzystujcie stworzony przez niego mechanizm. Zajmie Wam to może 15 sekund, a może przynieść dużo dobrego osobom eksplorującym nieznany sobie teren, nawet ten bardziej odległy od najbliższego naszym sercem regionu. Stwórzmy wspólnie poważne źródło informacji i wiedzy.
Z turystycznym pozdrowieniem.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 956
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Mapy Tradytora - nowa funkcja forum

Postautor: Majsterek » czw paź 26, 2017 9:32 pm

Mała nowość, która powinna się przydać. Pojawił się nowy przycisk:
Nowy obraz mapy bitowej.jpg
Nowy obraz mapy bitowej.jpg (59.73 KiB) Przejrzano 14437 razy
Po naciśnięciu tego guzika otworzy się w przeglądarce nowa zakładka z wyśrodkowaną na dany obiekt (którego dotyczy temat) mapą.
Funkcja działa dla tematów, które zaopatrzone są w geolokalizację, rzecz jasna. Dla niektórych obiektów nie gwarantuję poprawnego zobrazowania na mapie - zdarzają się błędy we współrzędnych, ale jest to promil. Z czasem, obiektów z lokalizacją będzie przybywać - trwa przetwarzanie danych w bazie i poprawianie błędów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 956
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » pn wrz 10, 2018 8:42 am

Po długiej przerwie "technicznej", mapy wracają. Udało się dopasować przeglądarkę do forum, wprowadziłem też kilka zmian pozwalających wygodnie korzystać ze zgromadzonych danych.
Dostęp do map z poziomu forum mamy z menu głównego:
Link_do_map.jpg
Link_do_map.jpg (104.72 KiB) Przejrzano 14422 razy
W przełączniku warstw wprowadziłem podkategorie, w których prezentowane są obiekty z odpowiednim rozróżnieniem - wpływa to na przejrzystość mapy i ułatwia odnalezienie interesujących obiektów.
drzewo_warstw.jpg
drzewo_warstw.jpg (45.5 KiB) Przejrzano 14422 razy
Do dyspozycji mamy dwie warstwy podkładowe: mapa (Open Street Map) i zdjęcia lotnicze (Bing). Przy włączonych obu, możemy korzystając z suwaka, ustawić przezroczystość map nad zobrazowaniami lotniczymi, co daje dobre efekty przy przeglądaniu np. terenów leśnych.
przezroczyste.jpg
przezroczyste.jpg (70.95 KiB) Przejrzano 14422 razy
Jeśli chodzi o informacje o wskazanym obiekcie - tutaj bez zmian - klikamy na symbol na mapie, a wyświetli się nakładka z podstawowymi informacjami o danym obiekcie.
balon.jpg
balon.jpg (92.23 KiB) Przejrzano 14422 razy
Wkrótce uzupełnię pozostałe warstwy, które działały w poprzedniej odsłonie.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 956
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » sob lis 24, 2018 5:46 pm

Miło mi poinformować że na mapę wróciły pozostałe warstwy, w tym szlaki turystyczne, fortyfikacje, pomniki przyrody, grodziska.
nowe.jpg
nowe.jpg (224.93 KiB) Przejrzano 14411 razy
Mapy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 956
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » wt cze 11, 2019 1:03 pm

Na mapach Tradytora pojawiła się nowa warstwa "niemieckie obozy i więzienia". Dotyczy ona okupacji 1939-1945 i została sklasyfikowana w grupie "II wojna światowa". Dane o lokalizacji głównie obozów pracy pochodzą z informacji zebranych z różnych źródeł, choć przeważa opracowanie Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945 PWN 1979. Udało się również uporządkować i przedstawić na mapie zbiór obiektów zebrany za pośrednictwem forum Tradytora. Zapraszamy do korzystania, mamy nadzieję, że opublikowany zasób posłuży lepszemu poglądowi na tematykę powszechnych niemieckich represji wobec Polaków i niewolniczej pracy przymusowej podczas okupacji.
Na chwilę obecną na wspomnianej warstwie przedstawiono ponad 400 obiektów, których położenie przeważnie przybliżone jest do danej miejscowości. Sukcesywnie będą dodawane nowe dane, tak aby osiągnąć pełne pokrycie kraju wg dostępnych źródeł, tj. około 6 000 pozycji, w skład których docelowo wejdą: areszty, więzienia, obozy pracy, obozy przejściowe, jenieckie, koncentracyjne, zagłady, getta itp. Mamy nadzieję na pomoc użytkowników forum w zbieraniu informacji i stopniowym doprecyzowaniu informacji o lokalizacji obiektów wstępnie oznaczonych w sposób przybliżony.
obozy.jpg
Mapy Tradytora - obozy niemieckie
obozy.jpg (208.79 KiB) Przejrzano 14400 razy

Wróć do „Regulamin, FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości