Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » sob lut 20, 2016 11:49 am

Martwimy się o cmentarze zaborców (szlachetna idea), a trochę zapominamy o cierpieniach tubylców... Taka mała konstatacja mnie naszła.

Czaro
Dyskusja o cmentarzach zaborczych armii, szacunku należnym poległym, oraz priorytetach w polskiej dbałości o pamięć historyczną przeniesiona do odpowiedniego, nowego tematu. Sprawa ciekawa, rozwojowa, należy jej się.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » wt lut 23, 2016 5:14 pm

Cześć Majsterku,

Dziękuję za uporządkowanie tego tematu - tzn. przeniesienie w inne miejsce - postów nie mających wiele wspólnego z cmentarzem w Gójsku ;)

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » śr lut 12, 2020 11:46 am

Gallwitz pisze:
śr sty 06, 2016 6:13 pm
I jeszcze jedna interesująca informacja ( a propos cmentarza w Gójsku). W sprawozdaniu lekarza pułkowego z 2 G.R.R. dr Justa znajdujemy krótką informację, iż na zachodnim skraju Gójska w trakcie walki powstał punkt opatrunkowy ( "verbandplatz/.../ in das westausgang von Gójsk befindliche G u t h a u s verlegt"), na który zwieziono ok. 80 rannych. Być może pogrzebano tutaj takze zmarłych z ran, dokonując od razu pochówków obok lazaretu(dworu), co było często praktykowane. Mogło to dać początek istniejącemu cmentarzowi. Ale to tylko moje przypuszczenie.
To ja pozwolę sobie kontynuując temat dorzucić mapkę z zaznaczeniem lokalizacji gójskiego dworu (dziś teren szkoły) oraz cmentarza wojennego. To nie jest duża odległość i kierunki świata się zgadzają. Może przypuszczenie kolegi Gallwitza ma uzasadnienie?
gojsk1940.png
gojsk1940.png (1.14 MiB) Przejrzano 5419 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » śr lut 12, 2020 1:00 pm

Forma pomnika od dawna budziła moje zaciekawienie. Obecna wydaje się być wtórną (na co zwracał już uwagę krzymen).
Zdaje się, że faktycznie istniał tu pierwotnie kopiec (jak wskazuje inskrypcja z tablicy), podobnie jak na wrzuconym dziś na stronę projekcie pomnika z Borkowa Kościelnego >> viewtopic.php?f=79&t=3921 na którego jednej ze ścian była tablica. Forma pomnika z tyłu (nieskładnie sklejone kamienie) nie pasuje do niemieckich sposobów budowy pomników. Granitowe kamienie cokołu pod płytą są zapewne pozostałościami ogrodzenia cmentarzyka.
Późniejsze ingerencje w strukturę monumentu potwierdzają zdjęcia sprzed ćwierćwiecza wykonane dla płockiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, gdzie widać wyraźnie zniszczenie i przepołowienie płyty. Zdjęcia pochodzą z białej karty cmentarza, której autorami byli Piotr Krupa i D.Kołodziej, a wykonanej w 1996 r.
Gojsk-1996-01.JPG
Gojsk-1996-01.JPG (110.22 KiB) Przejrzano 5417 razy
Gojsk-1996-02.JPG
Gojsk-1996-02.JPG (106.76 KiB) Przejrzano 5417 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » czw lut 13, 2020 1:01 pm

Thomas pisze:
śr lut 12, 2020 1:00 pm
Forma pomnika od dawna budziła moje zaciekawienie. Obecna wydaje się być wtórną (...).
Zdaje się, że faktycznie istniał tu pierwotnie kopiec (jak wskazuje inskrypcja z tablicy)
Tomku, zapewne pomnik wyglądał inaczej przed jego zniszczeniem i rozbiciem tablicy. Kopiec jednak istniał/istnieje na pewno.
Gojsk.hugel.JPG
Gojsk.hugel.JPG (75.74 KiB) Przejrzano 5405 razy
Tę fotografię wykonałem na wiosnę 2007 r. – trawy jeszcze nie ruszyły. Widać wyraźnie sztucznie usypaną prostokątną platformę, wzniesienie, nasyp ... no jak go zwał, tak go zwał – może być kopiec – lepiej brzmi :lol:
Na zdjęciu dodrze widać na tle białego budynku, że jest to sztuczne wypoziomowane wzniesienie. Nie sądzę, aby pierwotnie było wyższe.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » czw lut 13, 2020 1:32 pm

Jasne Krzysztofie, ta platforma jest czytelna i to w sumie też można odczytywać jako kopiec. Ja jednak się rozpędziłem w swoich myślowych skrótach i wyszło dziwnie... Miałem na myśli, że pośrodku tej sztucznie usypanej platformy była jeszcze jedna konstrukcja, może ziemna (jak na projekcie z Borkowa podlinkowanym wcześniej?), czworościenna, może w formie ściętego ostrosłupa, w którym na jednej z pochyłych ścian była umieszczona owa tablica. I to skrótowo nazwałem kopcem. Ten niski, (i wydaje się - na szybko) sklecony postument, na którym dziś umieszczona jest pęknięta płyta z inskrypcją, wykonany z przypadkowych, choć obrobionych kamiennych kostek musi być dziełem późniejszym, zastępczym - zresztą podobnie jak w Borkowie. One są stosunkowo podobne, zatem może była to jakaś zorganizowana "akcja" naprawy pierwszowojennych pomników?
Awatar użytkownika
inspektor
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 30, 2020 11:53 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: inspektor » pn lis 30, 2020 11:55 am

Witam!
Czy wiadomo kto jest zarządcą cmentarza?
Awatar użytkownika
inspektor
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 30, 2020 11:53 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: inspektor » pn lis 30, 2020 2:13 pm

ach i wcześniej pisano, że w większości znane są nazwiska pochowanych. Czy wiadomo gdzie można takie dane znaleźć?

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości