Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pt paź 01, 2010 7:48 pm

Usytuowany 100m na południe od drogi krajowej nr 10, przy polnej drodze. Założony na planie kwadratu o wymiarach 14×14 m, w formie niewielkiego pagórka. Otoczony betonową podmurówką z metalowymi słupkami połączonymi niegdyś łańcuchami, z wejściem od strony drogi z kamiennymi schodkami. Pośrodku pomnik z ociosanego kamienia z tablicą z napisem: "DIESER * HÜGEL DECKT * EINUNDACHTZIG * DEUTSCHE NEUN * UNDNEUNZIG * RUSSEN"). Pod tym napisem wyryto krzyż z wydłużonym dolnym ramieniem, datę 1915 oraz litery R.I.P.

Spoczywa tu 81 żołnierzy armii niemieckiej i 99 żołnierzy armii rosyjskiej poległych na przełomie stycznia i lutego 1915 roku.

Niewidoczne mogiły, nie wiadome jak wyglądał w oryginale. Być może zniszczony, a później odbudowany, gdzie zatarto pierwotny rys cmentarza. Dostałem przesłanki, że podczas II WŚ pochowano tu niemieckich żołnierzy. Nie mam na ten temat żadnych wzmianek historycznych.
Załączniki
Gójsk (65).jpg
Gójsk (65).jpg (116.55 KiB) Przejrzano 12872 razy
Gójsk (51).jpg
Gójsk (51).jpg (120.29 KiB) Przejrzano 12872 razy
Gójsk (52).jpg
Gójsk (52).jpg (79.43 KiB) Przejrzano 12872 razy
Gójsk (53).jpg
Gójsk (53).jpg (149.52 KiB) Przejrzano 12872 razy
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: trobal » pt paź 01, 2010 8:10 pm

Thomas pisze:Dostałem przesłanki, że podczas II WŚ pochowano tu niemieckich żołnierzy. Nie mam na ten temat żadnych wzmianek historycznych.
Nie byłby to odosobniony przypadek.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pt paź 01, 2010 8:23 pm

A wyjaśniałoby to gdzie takowych pochowano, bo nie znajduję takich miejsc. Musiałbym powęszyć, może i coś by się znalazło. Wiem to dzięki relacji starszego mieszkańca sąsiedniej wsi.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: trobal » pt paź 01, 2010 8:29 pm

Na pewno chodzi o jednego lub najwyżej kilku żołnierzy. Przy większej liczbie poległych raczej zakładano osobną kwaterę lub cmentarz.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: stzstz » czw wrz 08, 2011 10:58 pm

Dorzucę kilka fotek zrobionych w dniu 07.09.2011
Zdjęcia:
Załączniki
P1020280.jpg
P1020280.jpg (259.46 KiB) Przejrzano 12829 razy
P1020281.jpg
P1020281.jpg (295.52 KiB) Przejrzano 12829 razy
P1020282.jpg
P1020282.jpg (249.44 KiB) Przejrzano 12829 razy
P1020283.jpg
P1020283.jpg (254.89 KiB) Przejrzano 12829 razy
P1020284.jpg
P1020284.jpg (261.01 KiB) Przejrzano 12829 razy
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » pt wrz 09, 2011 9:36 am

Dzien dobry,
historia 1. ws w Polsce jest malo znana.
Nie znajac szczegoly - w tej chwili zajmuje sie regionem Gostynin - moge tak powiedzic:
Sierpc - w tedy pisany przez prusakow "Sjerpez" znajdowal sie w strefie przygranicznym i stal sie miejsciem ciezkich walk w listopadzie-grudzien 1914. VI. sibirejski korps znajdowal sie w tym terenie, ruszac sie z twierdzy Nowogeorgijewsk przez Zjechanow (Ciechanow) - Plonsk (Plask) - w kierunki Sjerpez (Sierpc) - atakujac w kierunku Rypin. Z niemieckiej stronie brali udzial Grenzschutz Thorn (Odzial Prygraniczny Torun) i Grenzschutz Graudenz (Odzial Przygraniczny Grudziac).
zrodlo: Reichsarchiv Der Weltkrieg 1914-1918 tom 6

Kto jest zainteresowany szczegolow - zapraszam do mnie.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » pt wrz 09, 2011 2:27 pm

fuchsi mógłbyś coś więcej napisać na ten temat.Jestem właśnie z tych stron i temat mnie ciekawi.Pzdr
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » pt wrz 09, 2011 10:35 pm

Hallo Tradyt, dobry wieczur,
chetnie zapraszam do mnie, kawa czeka. Mozesz tutaj moja biblioteke przeszukasz. Tez pomagam w tlumaczeniem - obiecuje.
Bardzo mi przykro, ale niestety nie mam czasu, w odpowiednym sposobem opowiadac na w tej chwili dla mnie boczne tematy. Bardzo mi przykro, przepraszam jeszcze raz.
pozdrawiam
fuchsi
alias: Günther in Gostynin
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » czw wrz 15, 2011 8:01 am

Dzien dobry,

"Dostałem przesłanki, że podczas II WŚ pochowano tu niemieckich żołnierzy. Nie mam na ten temat żadnych wzmianek historycznych."

Moge tak powiedzic:
Z pewnoscia - 1939 nikt nie zostal na tym cmentarzu z I.WS. - To byli dla niemcow historyczne, swiete miejscie. Wtedy niemieckie oficiery, nazywane "Gräberoffizier" dysponowali dobra dokumentacja, planowane byli ogromne, wspolne mogily. Posiadam na ten temat kilka informacje.

Inaczej wygladalo to od stycznia do marca 1945. Zlwoki zabitych i rozstrzelanych zolnierzow i cywilow lezaly prawie rzedzie. Sowieccy zabrali swoje ze soba, ale z reszta musieli sie miejscowy sami poradzic. Wtedy mogli trafic tez na takich cmentarzach, jako "niemieckich", albo pochwali ich na miejscu, tez w okopach na miejscu. Nikt nie rejestrowal nic. Pod wzgledem grozacych epidemiach jedynny sposob.

Co to z I.WS zostanie przy moje zaproszenie.

Pozdrawiam serdecznie.
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: ahalinka » czw wrz 15, 2011 8:31 pm

fuchsi pisze:[...]Z pewnoscia - 1939 nikt nie zostal na tym cmentarzu z I.WS.[...]
Tych okolic nie znam ale nie miałabym takiej pewności.
Podam przykłady z mojej okolicy:
- Rzgów - viewtopic.php?f=79&t=3492
- Łaskowice - viewtopic.php?f=97&t=3500
W Rzgowie pochowano kilku żołnierzy niemieckich a w Łaskowicach jednego z wrześniowych walk w 1939r.
Okoliczni koloniści niemieccy zabiegali aby na swoim terenie mieli groby swoich bohaterów i władze okupacyjne wyraziły zgodę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » czw mar 08, 2012 3:11 pm

Uzupełnię wątek.
W zeszłym roku, podczas prac renowacyjnych na cmentarzu ewangelickim w sąsiedniej Czartowni, rozmawiałem z mieszkańcami. Dużo mówili o cmentarzu w Gójsku. Potwierdzili historię o pochowanych tu żołnierzach z IIWŚ. Ponoć metalowe słupki i zachowany jeszcze gdzieniegdzie łańcuch to efekt działań jednego z przyjeżdżających po wojnie do Gójska Niemców. Wedle relacji na cmentarzu jeszcze kilkanaście lat temu stał krzyż. Musiało to być na początku lat 90-tych, gdyż wedle tych relacji na cmentarz przyjeżdżali harcerze z nauczycielami zapalać znicze.
Nie można do końca stwierdzić, czy odnowienie cmentarza w latach 90-tych to efekt potomków wojaków z I, czy z II WŚ...?

Jeśli chodzi o I WŚ, to ciekaw jestem co sądzą spece od spraw walk I wojny. Co tu się mogło dziać i kiedy?
Odległe o 3-4 km Blinno ma swój własny cmentarz, a tu kolejny?? hmmm?

Kilka fotek:
DSC_7501.JPG
DSC_7501.JPG (185.56 KiB) Przejrzano 12392 razy
DSC_7506.JPG
DSC_7506.JPG (201.32 KiB) Przejrzano 12392 razy
DSC_7503.JPG
DSC_7503.JPG (118.1 KiB) Przejrzano 12392 razy
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » czw mar 08, 2012 11:30 pm

Witam,
tamte twoje tereny sa trudno do badania z powodu brak dowodow pisemnych.
Tam, gdzie wystapili jednostki z Bawarii albo Wyrtembergii (? stolica Sztuttgart) istneja w archiwach odrebne szczegole ksiazki.
Co, to byli jednostki z "Landwehr" albo jeszcze gorszej "Landsturm" - one prowadzili swoje dzienniki wojenne ktore zostali przekazywane do Poczdamu i spalili sie wiosne 1945. To samo dotyczy jednostki sformowano w twierdzach Posen (Poznan), Thorn (Torun), Graudenz (Grudziac) und Königsberg (Krolewiec). Dokumentow od takich jednostek prawie nie ma. Po nich pozostalo tylko cmentarze i jedyne srodlo tz. "Verlustliste" digitalizowane przez UW Poznan.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9688&tab=3

Przy okazje tez prosze o informacjach o cmentarzach wojennych Rosjan z 1.WS.
pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » czw mar 08, 2012 11:40 pm

Thomas pisze:Co tu się mogło dziać i kiedy?
Odległe o 3-4 km Blinno ma swój własny cmentarz, a tu kolejny?? hmmm?
W tym rejonie walczono w listopadzie 1914 r. Po stronie niemieckiej były to oddziały Korps Graudenz (Korpus Landsturmu Graudenz/Grudziądz). Niemcy musieli się wtedy wycofać. Możliwe, że w Gójsku, to w większości polegli z 1914. Jeżeli pochowali ich Rosjanie, to by tłumaczyło dlaczego są NN.
Mało, może ze trzy zdania są tu:
http://www.weltkriegsopfer.de/Friedhof- ... 11767.html
11767-02.jpg
11767-02.jpg (34.29 KiB) Przejrzano 12378 razy
Tomku, a tak w ogóle, to o czym my piszemy? Jakaś mogiła w Gójsku? w Blinnie? Przecież ich nie ma :lol: … przynajmniej w Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych! :lol: Spróbuj jeszcze wpisać tam Kuskowo-Glinki, Borkowo Kościelne :!: albo … "słynne" Rogówko :!: :!: Spróbuj też wpisać Radzanów – to ci wyskoczy mogiła zbiorowa z powstania 1863 r. i ani słowa o tym, że 15 metrów dalej jest zapuszczony cmentarz z 1915 r., gdzie leży co najmniej ze 170 chłopa (58 Niemców i 112 Rosjan)! Dbamy o cmentarze, oj dbamy, to podobno u nas tradycja! :lol: :lol:
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » pn gru 28, 2015 9:51 am

Witam wszystkich, cześć Gallwitz

Od mojego ostatniego postu w tym temacie minęło już ponad 3 lata i wiele zmieniło się na lepsze. Blinno i Gójsk pojawiły się w Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych ROPWiM. Jest tam nawet Rogowo, gdzie „przeniesiono” szczątki poległych pod Rogówkiem. Nadal nie ma Radzanowa, Kuskowa-Glinek i Borkowa, ale w Kuskowie pojawiła się tablica z informacją, a teren cmentarza w Radzanowie ogrodzono. To już coś! Cmentarz w Blinnie został odbudowany i to nawet lepiej niż wyglądał pierwotnie!
Muszę się także chyłkiem :lol: wycofać z niektórych moich ówczesnych hipotez. Z faktu, iż na kamieniu pamiątkowym nie podano żadnych nazwisk wyciągnąłem błędne wnioski, że spoczywają tu nieznani żołnierze polegli w 1914 r., których prawdopodobnie pochowali Rosjanie.
Jednak to Thomas miał rację pisząc, iż spoczywa tu 81 żołnierzy armii niemieckiej i 99 żołnierzy armii rosyjskiej poległych na przełomie stycznia i lutego 1915 roku. Taka jest zresztą data na kamieniu …
Obecnie jestem przekonany, iż na kamieniu wyryto liczby żołnierzy pochowanych w tym miejscu, ale tożsamość Niemców jest w większości znana! Może nawet były tu kiedyś tablice z nazwiskami.
Niewiele wiadomo mi o działaniach bojowych w tym rejonie. Od lata 1914 do początków 1915 r. były to działania manewrowe angażujące stosunkowo niewielkie siły. Duże odcinki terenu dozorowała kawaleria, m.in. niemiecka 2 Kavallerie Division. Na froncie wschodnim Niemcom brakowało dywizji liniowych i byli zmuszeni przeznaczyć wiele oddziałów landszturmu do zadań bojowych. Do Armee Abteilung „Gallwitz” trafiło kilkanaście pododdziałów landszturmu.
Pierwszą informację o Gójsku znalazłem w prasie szwajcarskiej, gdzie informowano, iż Rosjanie zmusili huzarów niemieckich do opuszczenia Gójska i Skępego pod koniec stycznia 1915 r. Zapewne chodziło o Brygadę Kawalerii Gwardii (Garde Kavallerie Brigade) wchodzącą w skład 2 KD.
1 lutego 1915 r. był szczęśliwym dniem dla wojaków z 2-giej sotni 3 pułku kozaków uralskich (3-й Уральский казачий полк). Większość z nich, pod dowództwem podesauła M.F. Martynowa, spuściło pod Blinnem straszliwe lanie dwóm kompaniom Landsturm Infanterie Bataillon „Hagenau” (przydzielonego do Garde Kavallerie Brigade) .
Jednak kozacy z tej sotni walczyli także pod Gójskiem! Dowodem na to jest krzyż św. Jerzego 3 kl., który otrzymał starszyj uriadnik Konstantin Filippow za to, "że 19 stycznia 1915 r. (czyli po naszemu 1 lutego ;) ), będąc z chorążym Mitriasowem na skrajnej prawej flance i znajdując się na wzgórzu z młynem, które jest na północ od wsi Gójsk, z 12 kozakami odparł nacierającą kompanię piechoty, zmuszając ją do zalegnięcia i prowadził ostrzał do zmroku, czym umożliwił (przeprowadzenie) całej operacji podpułkownika Ławrowa w boju pod Skępem, tzn. z zajęciem przez Niemców Gójska, oni by znaleźli się na naszych tyłach".
Takie informacje można znaleźć na stronie rosyjskiego domu aukcyjnego, gdzie właśnie sprzedawano odznaczenie Filippowa, podoficera 3 pułku kozaków uralskich :)
3 Pułk Kozaków Uralskich stacjonował we Włocławku. Wot maładcy eti włocławskije kazaki!
Mamy więc pierwsze dane o potencjalnych poległych, spoczywających pod Gójskiem. Niemcy, to zapewne huzarzy z Garde Kavallerie Brigade i jacyś landszturmiści. Rosjanie, to może kozacy i jakaś piechota ppłk Ławrowa.
Pewniejsze dane związane są z 1 Garde Reserve Division (1 Rezerwowa Dywizja Gwardii), która ok. 8 lutego 1915 przejęła część odcinka 2 KD. W przeciwieństwie do słabej liczebnie kawalerii i drugorzędnych batalionów landszturmu była to pełnowartościowa i doświadczona w bojach dywizja piechoty.
Na niemieckich stronach internetowych znalazłem informacje o dwóch żołnierzach z III batalionu 2 Garde Reserve Regiment, którzy polegli pod Gójskiem.
Res. Heinrich Lippe, 9 kompania, gefallen bei Gojsk 09.02.1915
Vizefeldfebel d. Res. Johann Nuckel, 11 kompania, gefallen bei Gojsk 10.02.1915
Obaj znajdują się na PVL z 13.03.1915 na str. 5243. Oprócz nich jest jeszcze wielu poległych ale trudno ustalić, gdzie i kiedy polegli, bo lista obejmuje okres od 10 do 27 lutego.
2 Garde Reserve Regiment wchodził w skład 1 Garde Reserve Division. Pod Gójskiem napewno spoczywają żołnierze 2 GRR. Ale jaka/jakie jednostki rosyjskie z nimi walczyły ?
Kolego Gallwitz, czy mógłbyś napisać, co działo się w tym rejonie w końcowych dniach stycznia i do 11/12 lutego? Jak widzisz znam tylko drobne fragmenty tej historii.
Pozdrawiam
Krzysztof
Ostatnio zmieniony pn gru 28, 2015 6:01 pm przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pn gru 28, 2015 4:26 pm

Jestem zachwycony poczynionymi przez Ciebie ustaleniami, drogi Krzysztofie! Dziękuję i czekam z niecierpliwością na dalszy rozwój dyskusji i dalsze i kolejne jej wątki. Serdeczności!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » pn gru 28, 2015 6:07 pm

Thomas, dzięki za uznanie :heej:
Георгиевский крест III степени № 38247 / Krzyż św. Jerzego III kl. nr 38247 starszego uriadnika Konstantina Filippowa, otrzymany za walki pod Gójskiem, został sprzedany przez Аукционный дом Знакъ (Dom Aukcyjny Znak) za 125000 rubelków ;)
Awers
http://www.znak-auction.ru/limg2.htm?c=aefe0a (dostęp 28.12.2015)
Rewers
http://www.znak-auction.ru/limg2.htm?c=aefe0a&n=2 (dostęp 28.12.2015)

Dodam dla wyjaśnienia, że старший урядник (starszyj uriadnik) odpowiadał stopniowi старший унтер-офицер (starszyj unteroficer), czyli coś w rodzaju naszego plutonowego lub sierżanta. Хорунжий (w wojskach kozackich), to w armii podporucznik, a подъесаул (podesauł), to sztabs-kapitan.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Gallwitz » pn gru 28, 2015 10:57 pm

Witam
Zważywszy, ze aktualnie jestem w podróży proszę o wybaczenie za zdawkowość mojej informacji. Postaram się posprawdzać po Nowym Roku w materiałach domowych.
Tak jak podnieśli to już Koledzy na forum cmentarz jest związany bezpośrednio z walkami części 1 dywizji rezerwowej gwardii (przerzuconej znad Pilicy), która wraz z 75 brygadą piechoty (przerzuconą spod Rawy Mazowieckie) wsparła słabo już trzymający się front niemiecki na kierunku toruńskim, zwłaszcza po odwrocie z rejonu Sierpca i walkach pod Rypinem (Rogowo, Rogówko etc. opisywane już na forum). Oczywiście przerzucenie w sumie 6 pułków piechoty, batalionu strzelców gwardii i silnej artylerii oczywiście nie miało tylko na celu wzmocnienia sił obronnych frontu, ale przede wszystkim wzmocnienie siły ofensywnej planowanego uderzenia Armee Abt. Gallwitz. Trzeba tutaj podkreślić, iż to właśnie na polach pod Gójskiem i Sierpcem rozpoczęła się tzw. ofensywa Gallwitza, której finałem były słynne i dramatyczne zmagania o Przasnysz.
Tak jak wspomniano już wcześniej na forum Gójsk znalazł się w pasie uderzenia , który przydzielono 2 pułkowi rezerwowemu gwardii z 1 dywizji rez. gw. Uderzenie rozpoczęto 10 lutego 1915 r. , zdobyto Gójsk po niezbyt długiej, ale zaciętej walce. Natarcie nie było łatwe, gdyż rosyjskie karabiny maszynowe doskonale wstrzelane w teren (teren walki pozbawiony był istniejących dzisiaj zalesień) i spowodowały większe trudności niż słaba rosyjska artyleria. Zdobycie Gójska i jego okolicy ułatwiło oczywiście nieistnienie ciągłej linii obrony rosyjskiej (podobnie jak we wcześniejszych walkach ciągłej linii niemieckiej). Ufortyfikowane były poszczególne miejscowości, bądź ważne strategicznie lub korzystne z punktu widzenia obrony miejsca. Wcześniejsze walki przełomu 1914/15 na tym kierunku były walkami kawalerii i mobilnych oddziałów piechoty (landszturmu i lanwehry) i nie przypominała jeszcze walk o charakterze pozycyjnym jakie kilka tygodni później stały się dniem powszednim na całym froncie północno-mazowieckim od Wisły aż do Puszczy Kurpiowskiej.
Wracając do cmentarza w Gójsku, to rzeczywiście jeśli chodzi o stronę niemiecką, większość poległych należy do 2 pułku rez. gw. Niewykluczone, że pochowani są tam żołnierze polegli we wcześniejszych walkach jak i z innych pododdziałów zgrupowania Gallwitza. Wg tego co pamiętam na cmentarzu pochowanych jest 83 żołnierzy niemieckich i 98 Rosjan. Postaram się to wszystko ewentualnie uzupełnić po powrocie.
Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » wt gru 29, 2015 1:13 pm

Gallwitz pisze:Wg tego co pamiętam na cmentarzu pochowanych jest 83 żołnierzy niemieckich i 98 Rosjan. Postaram się to wszystko ewentualnie uzupełnić po powrocie.
Witam i dziękuję za życzenia noworoczne :smile1:
Życzę wszystkim zdrowia i powodzenia w Nowym Roku 2016 :!:
Gallwitz, dzięki za informacje ... i czekam z nadzieją, że będzie c.d. :D
Na kamieniu znajdującym się w punkcie centralnym cmentarza wyryto napis:
DIESER / HŰGEL DECKT / EINUNDACHTZIG / DEUTSCHE NEUN / UNDNEUNZIG / RUSSEN / 1915 / R.I.P. = TEN KOPIEC / KRYJE OSIEMDZIESIĘCIU JEDEN / NIEMCÓW DZIEWIĘĆDZIESIĘCIU / DZIEWIĘCIU / ROSJAN

Mogli się pomylić przy wykonywaniu napisu lub też później pochowano dodatkowych dwóch żołnierzy niemieckich. Nie wiem, jak ten cmentarz kiedyś wyglądał ale przypuszczam, że były jakieś tablice/tabliczki z danymi żołnierzy niemieckich. Niemcy opanowali pole bitwy i pogrzebali poległych, więc nie było zapewne większych problemów z identyfikacją. W pobliskim Blinnie na 54 pochowanych jest tylko jeden NN. W Borkowie Kościelnym wszyscy pochowani Niemcy są znani z imienia i nazwiska.
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Gallwitz » śr sty 06, 2016 6:13 pm

Witam w Nowym Roku
Uzupełniając wcześniejsze informacje ws. walki o Gójsk i odnośnie cmentarza to wg. oficjalnej niemieckiej statystyki w ataku 10 II 1915 2 G. R.R. stacił w zabitych 1 oficera(dow. 4 kompanii), 12 zabitych żołnierzy , 5 zaginionych oraz łacznie 121 rannycyh, co jest dość sporą liczbą, biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką skalę tego boju w porównaniu np. do tego co działo się już tydzień później pod Drobinem i Raciążem.
Wracając do liczby pochowanych na gójksim cmentarzu to prawdopodobnie kryje on szczątki poległych nie tylko 10 lutego 1915 r. na południe od Gójska walczyła wspomniana XX brygada piechoty, jednak jej łączne straty w tych dniach zamknęły sie liczną kilkunastu zabitych. Także 93 rezerwowy pułk piechoty 1 dywizji rezerwowej gwardii, który posuwał się na północ od Gójska - 10 lutego nie miał żadnego poległego....
Nie znam dokładnej daty powstania tego cmenatrza. Faktem jest , ze tereny te były juz w pażdzierniku/listopadzie 1914 miejscami przemarszów i potyczek, a w szczególności terenem aktywnej działalności kawalerii obu stron, zwłaszcza w styczniu 1915.
Mając na uwadze praktykę z innych obszarów objętych walkami 1914/15 - być moze po stworzeniu cmentarza niemieckie władze okupacyjne przeniosły poległych z grobów czy mogił rozsianych po terenach walk. warto pamietać, że Niemcy nakładali na samorządy obowiązek ewidencjonowania wszelkich pochówków wojennych, nawet pojedyńczych i w miejscach odludnych.
Co do wspomnianej różnicy w liczie danych ujawnionych w ewidencjach i na nagobkach to moze to wynikac zarówno z błedów jak i dezaktualizowaniu sie tych informacji w wyniku np. częstych ekshumacji dokonyaanych przez rodziny poległych (tych których było na to stać) i przenoszenia do grobowców rodzinnych. Jakby nie było wielu grafów i prinzów podło w tej wojnie nie oszczędzając się i walcząc na I linii (dla przykładu w szeregach tejże 1 gw. rez. dywizji walczył syn ówczesnego kanclerza niemiec - zginął w grudniu 1914 pod Piotrkowem na czele swojej kompanii).
I jeszcze jedna interesująca informacja ( a propos cmentarza w Gójsku). W sprawozdaniu lekarza pułkowego z 2 G.R.R. dr Justa znajdujemy krótką informację, iż na zachodnim skraju Gójska w trakcie walki powstał punkt opatrunkowy ( "verbandplatz/.../ in das westausgang von Gójsk befindliche G u t h a u s verlegt"), na który zwieziono ok. 80 rannych. Być może pogrzebano tutaj takze zmarłych z ran, dokonując od razu pochówków obok lazaretu(dworu), co było często praktykowane. Mogło to dać początek istniejącemu cmentarzowi. Ale to tylko moje przypuszczenie.

Na razie tylko tyle pozdrawiam
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Gójsk (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob lut 13, 2016 6:30 pm

Wciąż jestem pod wrażeniem faktów uporządkowanych przez Krzymena i Gallwitza dot. cmentarza w Gójsku. Dziękuję wam Panowie! :brawo:

* * *

Dziś znalazłem w prasie płockiej wzmiankę, może niewiele wnoszącą w wiedzę o cmentarzu, ale warto ją odnotować, żeby gdzieś nam nie umknęła. Tym bardziej, że pokazuje rzeczywistość gójskich gospodarzy na pół roku po zakończeniu działań w ich okolicy i trudności z jakimi musieli się mierzyć:

"Kurier Płocki" 37 (1915), s. 4 [z 11 lipca 1915]
Gójsk jak i cała okolica tutejsza, przecierpiawszy straszne chwile krwawych walk pomiędzy wojskami niemieckimi a rosyjskimi, jakie się tu odbywały między 17 stycznia a 10 lutego r.b., obecnie doznaje względnego spokoju. Huk armat słyszany od wschodu przeraża trwożliwszych, ale od pracy nie odstrasza nikogo. Z nadejściem wiosny wzięli się wszyscy rączo do uprawy roli i pomimo braku inwentarza, uprzęży i naniezbędniejszych narzędzi rolniczych, jedni drugim pomagając, pola poobsiewali a nawet ugory już nie leżą odłogiem. Wszyscy z otuchą patrzyli w przyszłość, że okolica nasza uchroni się od głodu, że zniszczeni przez burzę wojenną gospodarze prędko się odreparują...

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości