Cmentarz wojenny - Domaszew (pow. garwoliński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz wojenny - Domaszew (pow. garwoliński)

Postautor: trobal » wt paź 26, 2010 8:25 am

Cmentarz poległych w 1915 roku żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej. Dokładniej ze strony niemieckiej była to grupa generała Woyrscha, ze strony rosyjskiej zaś XVI Korpus. W sierpniu 1915 roku prowadzili walki na linii Wisły. Cmentarz w Domaszewie znajduje się przy samej szosie Dęblin - Warszawa. Od strony szosy zarośnięty wysokimi krzewami, przez co jest niewidoczny. Dopiero wiedząc gdzie mam go szukać - zobaczyłem. Wcześniej wielokrotnie przejeżdżałem o parę metrów od niego. I wielu podróżnych przejeżdża nie zdając sobie sprawy z jego obecności. Nie posiadam informacji o liczbie poległych choć zachowała się na pewno jakaś ewidencja niemiecka grobów z okresu 1915-1918. M. Dąbrowski podaje w swojej pracy o cmentarzach dawnego woj. lubelskiego ogólną liczbę zewidencjonowanych poległych w powiecie garwolińskim. Może z czasem do tych informacji jakoś dotrę. Póki co tylko zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cmentarzem opiekuje się społeczność wsi Domaszew. Po drugiej stronie drogi gruntowej przy której znajduje się cmentarz stoją domy mieszkalne. Nie powinno więc dziwić, że jest w dobrym stanie. Za to władze powiatu chyba nie są za bardzo zorientowane w tym co to za cmentarz. Na stronie internetowej powiatu napisano, że jest to cmentarz z II wojny światowej. Sądziłem, że to tylko pomyłka twórcy strony. Jednak ta sama informacja znalazła się w uchwale Rady Powiatu z maja 2010
w sprawie przyjęcia "Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Garwolińskiego na lata 2010-2013"
Skoro Powiat cmentarzem się nie opiekuje nie musi wiedzieć co to za cmentarz ;)
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz wojenny - Domaszew (pow. garwoliński)

Postautor: Nieostatni » wt paź 26, 2010 1:13 pm

Dziękuję Ci za cykl umieszczonych cmentarzy z I Wojny Światowej. Tematyka ta jest mi bliska i cieszy fakt przywoływania tych tragicznych śladów historii i ich rejestracja. Może w ten sposób ratujesz gasnącą pamięć o tamtych czasach. Ten cmentarz poznałem przypadkowo przed prawie 20-tu laty szukając śladów Insurekcji Kościuszkowskiej w niedalekich Maciejowicach. Obecny stan jest jednak bez porównania lepszy niż wtedy. Nie było, nie spotkałem, nie zauważyłem (?) wtedy metalowych krzyży, jest symboliczne ogrodzony i bez śmieci. Chwała okolicznym mieszkańcom. Szkoda, że przy "801-ce" nie ma w dalszym ciągu znaku, śladu - cmentarza. No ale nie można się temu dziwić skoro Powiat - Starostwo w Garwolinie nie wie w jakim okresie historii umieścić Tą nekropolię. Stopa urzędnika powiatu nie pokalała Tego miejsca.
Na temat cmentarza z I WŚ w Domaszewie znalazłem taki ślad:
Cmentarz z 1915 r. Spoczywają na nim głównie Rosjanie z XVI Korpusu polegli podczas obrony linii Wisły oraz Niemcy z Grupy Operacyjnej gen. Remusa von Woyrsch. Cmentarz położony jest przy trasie 801 na północnym skraju wsi. Zachowało się sześć zbiorowych mogił ziemnych. Całość ogrodzona jest nowym drewnianym parkanem z okorowanych żerdzi sosnowych. Teren nekropolii oczyszczony z krzaków i śmieci. Przy centralnym krzyżu ustawiony jest kamień polny z granitową tablica z napisem:
TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE POLEGLI PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
Powierzchnia cmentarza wynosi 0,12 ha. Na mogiłach ustawiono niepotrzebne stalowe krzyże z pobliskiego cmentarza rzymskokatolickiego. Brak jest dokładnej informacji o ilości pochowanych tutaj żołnierzy i o ich przynależności państwowej. Obiekt wymaga fachowej renowacji. Brak tablic imiennych nagrobkowych.
http://www.polegli.tgcp.pl/miasto.php?l ... 37&order=n
Nieostatni
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Cmentarz wojenny - Domaszew (pow. garwoliński)

Postautor: michalziem » wt gru 28, 2010 6:34 pm

na 4 fotce na krzyżu jest hełm czy mi się wydaje ?
Ostatnio zmieniony ndz lut 12, 2012 12:54 am przez michalziem, łącznie zmieniany 1 raz.
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny - Domaszew (pow. garwoliński)

Postautor: trobal » wt gru 28, 2010 8:16 pm

Tak to hełm, choć chyba nie z tej wojny.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz wojenny - Domaszew (pow. garwoliński)

Postautor: Nieostatni » wt gru 28, 2010 10:18 pm

Wydaje mi się, iż jest to hełm produkcji polskiej wzór 31, produkowany również i w czasach powojennych wzór 31/50. Hełm produkowany był z blachy stalowej o specjalnie dobranym stopie niklu, chromu i molibdenu. Spełniał wysokie parametry techniczne na przebicie i uderzenia odłamków, malowany specjalną farbą eliminującą refleksy świetlne. O jakości hełmu świadczy fakt, iż był chętnie widziany na stanach innych armii. A i dziś oryginały zajmują wysokie lokaty na zagranicznych aukcjach. Oczywiście jest to hełm z okresu II WŚ.
Nieostatni

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości