Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: Thomas » pn mar 14, 2011 11:04 am

12-II-1915-01EK.jpg
Fot. z 1943 r. (ze zbiorów Eugena Kleistera z Rostocku)
12-II-1915-01EK.jpg (56.21 KiB) Przejrzano 10773 razy
Kiedy budowano w 1949 roku pomnik dla żołnierzy radzieckich (viewtopic.php?f=79&t=2386) i składano tu szczątki z ekshumowanych na terenie ziemi sierpeckiej mogił żołnierzy Armii Czerwonej wcale nie usuwano (jak się wcześniej wielu zdawało) nagrobków ewangelickich - zrównano wówczas z ziemią pomnik żołnierzy z IWŚ!

Jak widać na załączonym zdjęciu kwatera w zbliżonym kształcie otoczona była niskim murkiem, z analogicznie, centralnie usytuowanym pomnikiem z krzyżem żelaznym. Zbudowana została po 1915 roku na cmentarzu ewangelickim. Pochowano w niej żołnierzy poległych i zmarłych podczas działań IWŚ. Na mogiłach w polach grobowych ulokowane były kamienne płyty z nazwiskami poległych. Najpewniej w 1949 roku nie dokonywano ekshumacji żołnierzy pierwszowojennych.

Ciekawą jest tablica zlokalizowana na tym samym cmentarzu, w części katolickiej. Ulokowana pod drzewem tablica pielęgniarki - Michaliny Łankiewicz. Od dawna ta tablica mnie intrygowała. Mam wrażenie, że można zaryzykować stwierdzenie o pochodzeniu tablicy z warsztatu, który wykonywał być może tablice dla pomnika żołnierzy IWŚ?! Może jako pielęgniarka, dostała identyczną tablicę, jak ci którzy umierali w sierpeckim szpitalu w czasie tej okrutnej wojny?
Załączniki
DSC_1612.JPG
Płyta Michaliny Lankiewicz
DSC_1612.JPG (191.77 KiB) Przejrzano 10945 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: Nieostatni » pn mar 14, 2011 4:03 pm

Czas bezwzględnie wystawia fakturę i wskazuje płatnika. Trudno drążyć i szukać winnych w czasach zniewolenia - demokratycznej wolności PRL-u. W najmniejszym stopniu nie usprawiedliwiam "tamtych jedynie słusznych decyzji towarzyszy partyjnych" i podtrzymuje to co wyżej napisałem:
Im należy się szacunek, Oni złożyli największą ofiarę - swe życie.
Tu, w świetle faktów, które wcześniej podajesz, bezwzględną winę ponosi "ekipa AD 2009" i oni powinni stanąć pod pręgierzem opinii publicznej, gdyż dopuścili się swego rodzaju korupcji historycznej, idąc na bezkrytyczną współpracę, godząc się na remont pomnika bezczeszczącego prochy poległych żołnierzy w czasie I WŚ i wcześniej pogrzebanych mieszkańców tej ziemi - ewangelików. Był to właściwy moment aby naprawić wyrządzone wcześniej szkody.
Ostatnio modne stają się w pewnych kręgach relacje piętnujące ludność cywilną, zakłócające spokój zmarłych. W tym wypadku widzimy jak przedstawiciele lokalnych władz traktują ten problem, z ich punktu widzenia. A jak wygląda ta sprawa w przepisach i paragrafach Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa? Czy nie należy się tym prochom odrobina szacunku i przyzwoita kamienna tablica w trzech językach, opisująca historię wspólnoty - właścicieli i sublokatorów tego miejsca?

Nieostatni
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: krzymen » wt lis 15, 2011 10:45 pm

Witam! Muszę przyznać, że mnie też ciekawiło dlaczego w Sierpcu, mieście powiatowym, nie ma kwatery wojskowej z I wojny światowej. Byłem prawie pewien, że taka gdzieś musiała być! Były walki pod Sierpcem, a poza tym Niemcy założyli tutaj szpital wojskowy. O tym, że leczono tutaj rannych świadczy zachowana płyta z grobu Michaliny Łankiewicz. Jest tam napis:

"MICHALINA LANKIEWICZ / EINE TREUE / PFLEGERIN / RUSSISCHER / UND DEUT- / SCHER VER / WUNDETER / 3.4.1916”
wolny przekład: Michalina Łankiewicz, troskliwa opiekunka rosyjskich i niemieckich rannych.

W czasie I wojny światowej śmiertelność wśród rannych wynosiła ok. 8%. Zmarłych w sierpeckim szpitalu (zapewnie jakiś Feldlazarett lub Etappenlazarett) na pewno grzebano na miejscu, czyli w kwaterze „zagospodarowanej” po 1945 r. na pochówki sowieckie.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: fuchsi » śr lis 16, 2011 10:36 am

Dzien dobry,
jest jedna ksiazka (co ja wiem 3 tomy):
Der Sanitätsbericht des Deutschen Heeres 1914 - 1918
w ktorym sa wymioniony szpitale wojskowe i ich lokalizacja.
Tutaj nie mam dostepu do niemieckich archiwach i w internecie wogole ich nie moglen znalesc.

Czasem sa do kronikach niemieckich jednostek dolaczone tak nazywane "Verlustlisten" albo "Ehrenblätter" (spis poleglych) tam mozno spotykac od chasu do czasu czas i miejscie gdzie zostal ranny i gdzie zmarl.
N.p.:
ochotnik 9./GrenR 119
Wilhelm Frank *25.02.1899 w Gmünd
ranny 30.07.1915 Rembisze/Rosja
zmarl 03.08.1915 szpital wojskowy odzial nr. 55 w Makow/Rosja

Na Sierpc jeszcze nie trafilem, ale mam nadzieje, ze kiedys cos znajde.
pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: krzymen » śr lis 16, 2011 1:55 pm

fuchsi pisze:Na Sierpc jeszcze nie trafilem, ale mam nadzieje, ze kiedys cos znajde.
Już znalazłeś! :D A o tym zapomniałeś? ↓↓↓ :D
fuchsi pisze:znalazlem w zbiorze wszystkich poleglych Husaren Regiment von Ziethen:
Gefreiter MÜLLER III, +21.1.1915, Sierpc,1. Eskadron
Husar WITTIG, +21.1.1915, Sierpc, 1. Eskadron
Husar WURBS, + 10.1.1915, Sierpc, 1. Eskadron
Wurbs jest pochowany w Borkowie Kościelnym, ale Müller i Wittig mogą spoczywać właśnie w Sierpcu.

Pytanie do Thomas'a: Czy były jakieś zniszczenia wojenne w samym Sierpcu po walkach w 1914-1915? Czy w samym mieście toczyły się walki?

Günther, czy mógłbyś zapytać na niemieckim forum o tę książkę - Der Sanitätsbericht des Deutschen Heeres 1914 - 1918?
Interesujące byłyby informacje o tym szpitalu w Sierpcu. Z mojej strony interesują mnie szpitale Festungslazarett IV (Modlin/Nowogeorgijewsk) i Festungslazarett II w Warszawie. Ten ostatni mieścił się w gmachu Politechniki Warszawskiej. W 1920 r. też był tam szpital.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: Thomas » śr lis 16, 2011 2:17 pm

krzymen pisze:
fuchsi pisze:Na Sierpc jeszcze nie trafilem, ale mam nadzieje, ze kiedys cos znajde.
Już znalazłeś! :D A o tym zapomniałeś? ↓↓↓ :D
fuchsi pisze:znalazlem w zbiorze wszystkich poleglych Husaren Regiment von Ziethen:
Gefreiter MÜLLER III, +21.1.1915, Sierpc,1. Eskadron
Husar WITTIG, +21.1.1915, Sierpc, 1. Eskadron
Husar WURBS, + 10.1.1915, Sierpc, 1. Eskadron
Wurbs jest pochowany w Borkowie Kościelnym, ale Müller i Wittig mogą spoczywać właśnie w Sierpcu.
Rzeczywiście! To już jest ślad! Trzebaby to podrążyć i poszukać.
krzymen pisze:Pytanie do Thomas'a: Czy były jakieś zniszczenia wojenne w samym Sierpcu po walkach w 1914-1915? Czy w samym mieście toczyły się walki?
Jeśli chodzi o to, to jedyne co mogę teraz powiedzieć, to zacytować internet:
Na obszarze ziemi sierpeckiej zmagały się wojska rosyjskie i niemieckie, walki trwały do lipca 1915 r. - a ponieważ Sierpc w roku 1914 znajdował się w granicach Imperium Rosyjskiego, w niedużej odległości od granicy z Niemcami, kwestią krótkiego czasu było, aż ziemia sierpecka stanie się areną walk.
W niecały tydzień po deklaracji wojny pomiędzy II Rzeszą Niemiecką a Rosją, wojska niemieckie zajęły między innymi Lipno - a więc znalazły się zaledwie 40 km od Sierpca, 13 sierpnia były już w Płocku. Do naszego miasta wojska cesarza Wilhelma wkroczyły 19 września - jak się miało okazać, nie na długo, ale też nie po raz ostatni. Na początku listopada 1914 r. Sierpc ponownie znalazł się w rękach rosyjskich, walki przerodziły się w krótkotrwałą wojnę pozycyjną. Na przełomie stycznia i lutego 1915 r. starcia rozgorzały w okolicach Gójska, szybko przesuwając się na wschód. Niemcy dotarli ponownie do Sierpca, zajmując miasto 12 lutego. Tym razem opuścili je dopiero 13 listopada 1918 r
Ważny jest w tym wypadku artykuł Zdzisława Dumowskiego - Niemieckie (nie tylko) ślady I wojny na ziemi sierpeckiej, [w:] Sierpeckie Rozmaitości, nr 2, 2010. Obiecałem go niegdyś Krzymenowi, ale jak zwykle zapomniałem. Zeskanuję i wyślę.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: Thomas » śr lis 16, 2011 2:31 pm

Mam możliwość dotarcia do greifswaldzkiego egzemplarza książki:
Sanitätsbericht über das Deutsche Heer im Weltkriege 1914/1918 : (deutsches Feld- und Besatzungsheer); (deutscher Kriegssanitätsbericht 1914/1918) / bearb. in der Heeres-Sanitätsinspektion des Reichskriegsministeriums
Fuchsi, czy to ta książka? Bo jeśli tak, to na dniach mogę mieć interesujący nas materiał.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: fuchsi » śr lis 16, 2011 5:19 pm

Dzien dobry,
wszystko tak szybko idzie.........
1. Zolnierze w Sierpcu...........
Macie racie, ale to tylko z Regiment von Ziethen, ale musieli byc jeszcze wiecej, inne jednostki. Ale kiedy to byli jednostki sfomowany z Landszturmu, to bedzie trudno, bo po nich za duzo nie zostalo na informacjach. Istnieje jeszcze zakup wszystkich pocztowek z tych latach wysylane z pomocy "Feldpost" na postawe ich numerow mozno ustalic jednostki (zrozumialne?)
2.@ Thomas
Prawdopodobnie jest to ta ksiazka, zawiera monstwo informacji. Tom 3 nazuwa sie "Die Krankenbewegung...."
Ja potrzebowalbym wszystkie informacje dot. Bitwa pod Kutniem w jeseniu 1914, szczegolnie okolice Gostynina.
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: krzymen » śr lis 16, 2011 8:59 pm

fuchsi pisze:Macie racie, ale to tylko z Regiment von Ziethen, ale musieli byc jeszcze wiecej, inne jednostki.
W okolicach Sierpca walczyła 1 Garde Reserve Division. Ranni (a było ich zapewne 3-4 razy więcej niż poległych) musieli trafiać do szpitali polowych i wielu z nich tam umierało.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: fuchsi » śr lis 16, 2011 9:21 pm

Dzien dobry,
sklad 1. Garde Reserve Division w sierpniu 1914:
1.Garde-Reserve-Infanterie-Brigade:
1. Garde-Reserve-Infanterie-Regiment
2. Garde-Reserve-Infanterie-Regiment
Garde-Reserve-Jäger-Bataillon
15.Reserve-Infanterie-Brigade:
Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 64
Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 93
Garde-Reserve-Schützen-Bataillon
Garde-Reserve-Dragoner-Regiment
Garde-Reserve-Feldartillerie-Brigade:
1.Garde-Reserve-Feldartillerie-Regiment
3.Garde-Reserve-Feldartillerie-Regiment
2. / 2. Brandenburgisches Pionier-Bataillon Nr. 28
3. / 2. Brandenburgisches Pionier-Bataillon Nr. 28

A to "Verlustlisten" , mozno wyszukiwac te jednostki.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9688&tab=3

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: krzymen » czw lis 17, 2011 12:16 pm

Witam. Niestety ostatnie "Verlustlisten" z 1915 r., które znajdują się na stronie WBC, są z końca lutego tegoż roku. Były wydawane z pewnym opóźnieniem więc są tam straty z końca 1914 i ze stycznia 1915, a pod Sierpcem walczono w lutym.
Żołnierze z 1. Garde Reserve Division spoczywają tuż pod Sierpcem lub w Drobinie. Napewno część rannych trafiła do Sierpca.
Borkowo Kościelne - 34 z Garde-Reserve-Schützen-Bataillon i Ltn. Dernbach z 1 Garde R.Felda.Rgt.
Drobin - tu są pochowani żołnierze z 1 i 2 Garde Res.Inf.Rgt, RIR 64 i RIR 93, a także zaskakująco dużo artylerzystów z 1 Garde R.Felda.Rgt. (co świadczy o zaciekłości walk, bo artyleria raczej nie znajduje się na pierwszej linii).
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: krzymen » pn lut 09, 2015 10:26 pm

Witam wszystkich, cześć Tomku,

Tych dwóch huzarów z 1 szwadronu Husaren-Regiment von Zieten (Brandenburgisches) Nr. 3 wstawił kiedyś Fuchsi w innym temacie.
Gefreiter MÜLLER III, † 21.1.1915, Sierpc, 1. Eskadron
Husar WITTIG, † 21.1.1915, Sierpc, 1. Eskadron
Spoczywają pewnie w Sierpcu w kwaterze, a raczej pod kwaterą czerwonoarmistów …
Thomas pisze:Ciekawą jest tablica zlokalizowana na tym samym cmentarzu, w części katolickiej. Ulokowana pod drzewem tablica pielęgniarki - Michaliny Łankiewicz. Od dawna ta tablica mnie intrygowała. Mam wrażenie, że można zaryzykować stwierdzenie o pochodzeniu tablicy z warsztatu, który wykonywał być może tablice dla pomnika żołnierzy IWŚ?! Może jako pielęgniarka, dostała identyczną tablicę, jak ci którzy umierali w sierpeckim szpitalu w czasie tej okrutnej wojny?
Napisałeś to kilka lat temu. Teraz na pewno wiesz już dużo więcej. Liternictwo na tej tablicy jest takie samo, jak na tablicy z Rogówka (obecnie w Rogowie). Michalina ŁANKIEWICZ była Polką, urodziła się w Sierpcu i tu zmarła w wieku 44 lat. Pielęgnowała rannych Rosjan i Niemców w szpitalu wojskowym. Nic dziwnego, że wdzięczni Niemcy położyli tablicę na jej grobie ...
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: krzymen » śr lut 11, 2015 11:28 pm

Cześć Thomas,

Dopisz na "listę lokatorów" :laughing: tego Landsturmmannn'a:
Egidius GIBBERT, ur. 06.12.1869, żołnierz Landsturm Infanterie Bataillon I Hagenau, 1 kompania, ranny w boju pod Blinnem 01.02.1915. Zmarł w niewoli w Sierpcu 03.02.1915 r.

Kiedyś badałeś historię kwatery niemieckiej w Sierpcu. Masz coś nowego :?:
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: Thomas » pn mar 16, 2015 3:22 pm

krzymen pisze:Kiedyś badałeś historię kwatery niemieckiej w Sierpcu. Masz coś nowego :?:
Witaj Krzysztofie!
Badania trwają. Na marginesie dziesiątek innych, ale trwają. Cieszę się, że I WY coś zawsze ciekawego dorzucicie!w :brawo:
12-II-1915-02.jpg
12-II-1915-02.jpg (178.56 KiB) Przejrzano 10773 razy
Dodaję inne zdjęcie pomnika, które umieściłem pierwotnie na "Starym Sierpcu" (https://starysierpc.wordpress.com/2015/ ... -rocznica/) a i tu pewnie się przyda jako kontynuacja wątku.
W niedługim czasie coś nowego opublikuję. Są fajne materiały, są i jakieś fajne zdjęcia, ale wszystko jeszcze wymaga czasu :-)

Pozdrawiam!
t.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Sierpc (nieistniejący)

Postautor: Thomas » ndz lut 16, 2020 9:34 pm

Jakiś czas temu udało się ustalić kolejną porcję nazwisk żołnierzy, którzy prawdopodobnie spoczęli na cmentarzu pierwszowojennym w Sierpcu.
Do dawnej listy krzymena i fuchsiego można dodać kolejne nazwiska. Wstawiłem je (jako aktualizację) w dawnym poście na stronie Stary Sierpc:
https://starysierpc.wordpress.com/2015/ ... -rocznica/
Są żołnierze z:
- Ulanenregiment von Schmidt (1. Pommersches) Nr. 4
- Grenadier-Regiment zu Pferde Freiherr von Derfflinger (Neumärkisches) Nr. 3
- 1. Garde-Reserve-Regiment (kilka kompanii)
- Garde-Reserve-Schützen Bataillon
- 1. Garde-Reserve-Feldartillerie-Regiment
- 3. Garde-Reserve-Feldartillerie-Regiment

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości