Strona 1 z 1

Wykaz Więźniów Fortu III w Pomiechówku – prośba o pomoc !

: czw maja 12, 2022 7:09 pm
autor: krzymen
Witam wszystkich,
Otrzymałem przed kilkoma dniami wiadomość od Fundacji Fort III Pomiechówek - www.forttrzecipomiechowek.org - z zaproszeniem do współpracy w zakresie zbierania informacji o ofiarach lub byłych więźniach.
Działalność fundacji obejmuje m.in. odkrywanie i utrwalanie losów ludzi, w szczególności więźniów, związanych z Fortem III w Pomiechówku, upamiętnienie ofiar Fortu III w Pomiechówku, stworzenie bazy danych obejmujących ofiary i więźniów Fortu III w Pomiechówku.
Wielu z uczestników forum „Tradytor” zwiedza cmentarze i robi fotografie grobów oraz inskrypcji nagrobnych. Może ktoś przypadkiem znalazł lub znajdzie na jakimś nagrobku informacje o ofierze lub byłym więźniu niemieckiej katowni w Forcie III w Pomiechówku ? Byłaby to cenna wiadomość dla Fundacji Fort III Pomiechówek – pomocna przy tworzeniu Wykazu Więźniów Fortu III w Pomiechówku
https://www.forttrzecipomiechowek.org/legionists
Więźniowie Fortu III w Pomiechówku pochodzili w większości z północnego Mazowsza, czyli z terenów na których mieszka bardzo dużo członków naszego forum. W czasie okupacji niemieckiej były to tereny tzw. Rejencji Ciechanowskiej. Jeżeli widzieliście na jakimś grobie informacje o byłym więźniu Fortu III lub o kimś, który tam został zamordowany, to proszę o wiadomość na forum lub bezpośrednio do fundacji.
Pozdrawiam, Krzysztof

Re: Wykaz Więźniów Fortu III w Pomiechówku – prośba o pomoc !

: czw sie 04, 2022 11:29 am
autor: fuchsi
Witam,
i bedzie bardzo ciezko....
Czy zostali tam kiedys ekshumowany?
pozdro

Re: Wykaz Więźniów Fortu III w Pomiechówku – prośba o pomoc !

: ndz sie 07, 2022 3:43 pm
autor: krzymen
Witaj Fuchsi - były ekshumacje w 1945 i 1948. Dodatkowo ekshumowano także żołnierzy poległych w 1939.
Informacje masz tutaj: https://www.forttrzecipomiechowek.org/facts
Część ofiar, które udało się zidentyfikować, odebrały rodziny. Możliwe, że nie zostały ujęte w ewidencji.