Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Cmentarz parafialny w Siecieniu

Postautor: Gdańszczanka » sob lis 08, 2014 12:12 am

W Siecieniu x. proboszcz dr Jan Kurantowicz dba o cmentarz i współpracuje bardzo efektywnie ze szkołą.
Uczniowie każdego roku na Wszystkich Świętych stawiają na pustych grobach lampki i kwiaty.
Teraz uznał, że na szlaku Powstania Styczniowego należy upamiętnić dwóch powstańców, którzy
zginęli w niewiadomym miejscu. Tabliczka z ich imionami zawisła na grobie ojca.
Dzisiaj odbyło się odsłonięcie w ramach obchodów Święta Niepodległości.

BT
Załączniki
SiecieńGrób.jpg
SiecieńGrób.jpg (60.79 KiB) Przejrzano 5196 razy
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz maja 03, 2020 10:15 pm

Cmentarz w Siecieniu odwiedziłem w jednym z ostatnich dni sierpnia zeszłego roku. Było wczesne popołudnie, temperatura przekraczała 30 stopni, a na cmentarzu – zgodnie z rozpowszechnionym w ostatnim czasie standardem – nie było ani jednego drzewa, w cieniu którego można by było się schronić. Kilka rachitycznych tui, jakieś sterczące z ziemi wypróchniałe pniaki (notabene świadczące o tym, że kiedyś jakieś drzewa tu jednak rosły) - znikąd ratunku. Pustynia. W tych niesprzyjających warunkach termicznych udało mi się odnaleźć jedynie trzy warte uwagi nagrobki. Pierwszy to rzucający się w oczy już z drogi, ozdobiony herbem Belina grobowiec dawnych właścicieli Siecienia – Węsierskich i Duczymińskich.
1.JPG
1.JPG (64.81 KiB) Przejrzano 4797 razy
2.JPG
2.JPG (76.43 KiB) Przejrzano 4797 razy
3.JPG
3.JPG (82.36 KiB) Przejrzano 4797 razy
Kolejny, to przywołany powyżej nagrobek polskiego oficera i obywatela ziemskiego Karola de Thun, zmarłego w 1891 r. w Gorzechowie, wraz z upamiętniającą jego synów tablicą.
5.JPG
5.JPG (68.13 KiB) Przejrzano 4797 razy
I jeszcze jeden nagrobek symboliczny, tym razem upamiętniający poległego w 1920 roku Tadeusza Witkowskiego.
6.JPG
6.JPG (86.84 KiB) Przejrzano 4797 razy
Ostatnio zmieniony pn maja 04, 2020 11:16 am przez skowron1980, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn maja 04, 2020 7:17 am

Przeczytawszy ten post przypomniała mi się moja wizyta na tym cmentarzu i dość ciekawe spotkanie z kościelnym lub inną osobą oddelegowaną przez miejscowego proboszcza do pilnowania cmentarza. Otóż chwilę po przekroczeniu bramy nekropolii wyjąłem aparat fotograficzny w wiadomym celu. Natychmiast znalazł się przy mnie starszy (przynajmniej ode mnie) mężczyzna i została mi dobitnie zwrócona uwaga przez wyżej wymienionego osobnika, że nie powinienem tu robić zdjęć, że zakaz, że wymagane pozwolenie. Byłem w dość dobrym nastroju, więc nie chciałem wchodzić w ostry spór i podgrzewać atmosfery. Oczywiście nie dostosowałem się do zdecydowanej sugestii oponenta, niemniej chciałem trochę podrążyć temat i poznać autora tego osobliwego zakazu oraz uzasadnienie stanowiska. Otóż dowiedziałem się, że autorstwo należy przypisać właśnie proboszczowi, a ów punkt widzenia wynika z podejrzenia, że tacy jak ja przychodzą na cmentarz, jako zleceniobiorcy robią zdjęcia nagrobkom i elementom ich wystroju czyli przedmiotom zlecenia, a następnie pokazują wykonane fotografie zleceniodawcy, by pod osłoną nocy, kiedy już cmentarz nie będzie chroniony, dokonać czynu grabieżczego. A ileż się przy tym nasłuchałem o profanacji grobów za pomocą aparatu fotograficznego? Jak wspomniałem, pogodny nastrój tego dnia pozwolił mi na zakończenie tego "starcia" polubownie. Podczas około 15-minutowej rozmowy wyjaśniłem mojemu rozmówcy co nieco, po czym w pokoju i spokoju rozeszliśmy się każdy w swoją stronę, czyli ja w stronę centrum cmentarza, by osiągnąć cel mojego pojawienia się tu. Swoją drogą, nawet jeśli proboszcz miał jakieś przykre doświadczenia ze złodziejami na cmentarzu, to przyszła mi do głowy tylko jedna refleksja: nie mierz innych własną miarą.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » pn maja 04, 2020 8:09 am

No proszę, nawet przez myśl mi nie przeszło, że robiąc te zdjęcia dopuszczam się czynu niedozwolonego.:twisted: Zastanawiam się, co jest tu bardziej zdumiewające – nadwrażliwość opiekuna cmentarza, czy fakt, że owa nadwrażliwość mogła być w jakikolwiek sposób uzasadniona. Naprawdę ktoś kradnie nagrobki? Życie jednak nie przestaje zadziwiać.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: Thomas » pn maja 04, 2020 10:36 am

Wątek (krótki, bo jedynie jednozdjęciowy) o cmentarzu w Siecieniu założyła niegdyś Gdańszczanka - viewtopic.php?f=80&t=5056 może moderatorzy wpadną na pomysł jakiegoś sprytnego połączenia obu wątków? Grób Karola de Thuna został zaprezentowany również w temacie siecieńskiego kościoła - viewtopic.php?f=30&t=2445#p19066

Być może jedno zdjęcie Gdańszczanki wynika również z dziwnego zakazu, który funkcjonował już również w czasie gdy i ona nawiedziła to miejsce?

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości