Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn lip 19, 2021 8:19 am

Cmentarz znajduje się w zachodniej części wioski, 200 metrów od kościoła parafialnego. Znajdują się na nim m.in.:
- zbiorowa mogiła ofiar II wojny światowej, pomordowanych przez Niemców w lasach brwileńskich 18 stycznia 1945 roku. Wymienia się tu 7 nazwisk: Eugeniusz Dąbrowski, Stanisław Bobiński, Jan Sosiński, Tomasz Woja, Jan Braciszewski, Stanisław Braciszewski i Stanisław Kraśniewski;
ZDJ_0176.JPG
ZDJ_0176.JPG (199.38 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0178.JPG
ZDJ_0178.JPG (265.98 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0179.JPG
ZDJ_0179.JPG (253.29 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0180.JPG
ZDJ_0180.JPG (210.13 KiB) Przejrzano 3114 razy
- grób Janiny Cywińskiej - ofiary powstania warszawskiego;
ZDJ_0170.JPG
ZDJ_0170.JPG (208.99 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0171.JPG
ZDJ_0171.JPG (191.17 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0172.JPG
ZDJ_0172.JPG (229.36 KiB) Przejrzano 3114 razy
- zbiorowy grób księży, w którym obok trzech księży proboszczów spoczywa ks. Longin Wiśniewski, od lipca 1942 r. administrator kościoła w Woźnikach, gdzie pracował do czasu aresztowania 31 lipca 1944 r. i przewiezienia do aresztu w Płocku. Po krótkim pobycie w obozie w Działdowie skierowany został z powrotem do więzienia w Płocku, gdzie przebywał do 18 stycznia 1945 r. Tego dnia wraz z 217 innymi więźniami został wywieziony do lasu brwileńskiego i tam rozstrzelany. W marcu 1945 r. podczas ekshumacji ks. Wiśniewski został rozpoznany po różańcu i kożuszku. 11 marca przewieziono zwłoki do Woźnik, a dwa dni później odbył się jego pogrzeb (dużo więcej informacji na temat księdza tu: http://www.mlodzirazem.pl/files/umwm_20 ... acje/6.pdf);
ZDJ_0181.JPG
ZDJ_0181.JPG (210.3 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0182.JPG
ZDJ_0182.JPG (202.88 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0183.JPG
ZDJ_0183.JPG (164.55 KiB) Przejrzano 3114 razy
- mogiła wojenna żołnierzy armii niemieckiej poległych w 1915 roku – obok ustawiono tablicę informacyjną wykonaną w ramach projektu „Podziel się historią”, na której możemy przeczytać:
Pochowano tu dwóch żołnierzy z 3 Kompanie I Ersatz Bataillon Des Reserve Infanterie Regiments nr 37 (3.K. E/37), wchodzącego w skład: Ersatz-Infanterie Regiment Leimbach-Zerener.
Na granitowym głazie, używanym zwykle przy tego typu pochówkach, wyryto Eisernes Kreuz (Krzyż Żelazny), na którym znajdują się korona i litera W symbolizujące Cesarza Wilhelma oraz rok 1914. Poniżej znajdziemy inskrypcję Starben den Heldentod (polegli śmiercią bohaterów) i spis poległych, spoczywających w tym miejscu:
Ers. Res. Ignatz Bylicki, 3 K.E./37, + 12.03.1915
Ers. Res. Julius Wohlfahrt, 3 K.E./37, + 14.04.1915
Erzatz Batalion Reserve Infanterie Regiment, w którym służyli polegli, był formowanym w Poznaniu, drugim z batalionów zapasowych tego pułku. Pierwszy dostarczał rekrutów brygadzie Doussina z Korpusu Poznańskiego, natomiast drugi, Ers. Btln. RIR 37, był zapasem pułku Leimbach-Zerener (tzw. Erzatz Regiment Leimbach), który wchodził w skład Brygady Griepenkerl z Korpusu Toruńskiego dowodzonej przez generała Dickhuth-Harracha. Właśnie ta brygada prowadziła walki w okolicach Woźnik. Po opuszczeniu królestwa przez wojska rosyjskie, pułk ten został we wrześniu 1915 roku przemianowany na 345 Pułk Piechoty i wszedł w skład nowej, 87 Dywizji Piechoty.
W batalionie służyło wielu Polaków. Jeden z pochowanych tu żołnierzy, Ignatz Bylicki, był rezerwistą zapasowym z okolic Szubina. Na przełomie lutego i marca 1915 batalion stracił dodatkowo dwóch zaginionych i trzech wziętych do niewoli.
Źródła historyczne z lat trzydziestych XX wieku podają, że w Woźnikach był jeszcze cmentarz wojenny (Kriegerfriedhof) z jedenastoma pochówkami żołnierzy armii niemieckiej. Relacje mieszkańców Woźnik wskazują, że znajdował się przed dworem. W latach ostatniej okupacji, niemieccy wojskowi i osadnicy często odwiedzali to miejsce, by oddać honory swoim poległym;
ZDJ_0160.JPG
ZDJ_0160.JPG (222.08 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0161.JPG
ZDJ_0161.JPG (213.39 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0163.JPG
ZDJ_0163.JPG (251.67 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0164.JPG
ZDJ_0164.JPG (179.9 KiB) Przejrzano 3114 razy
- grób Bronisława Przybojewskiego – zmarły w 1927 roku dziedzic dóbr Ciółkowo, który nabył ten majątek w 1906 r.
ZDJ_0173.JPG
ZDJ_0173.JPG (181.83 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0174.JPG
ZDJ_0174.JPG (161.4 KiB) Przejrzano 3114 razy
ZDJ_0175.JPG
ZDJ_0175.JPG (181.08 KiB) Przejrzano 3114 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn lip 19, 2021 2:20 pm

Na temat zbiorowej mogiły żołnierzy niemieckich jest też parę słów w oddzielnym wątku: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki.
Mógłbyś Zbyszku podzielić się współrzędnymi tych odnalezionych grobów wojennych?
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn lip 19, 2021 7:57 pm

Oczywiście. Po kolei:
- mogiła ofiar w lasach brwileńskich N52 35.628 E19 54.139
- grób Janiny Cywińskiej N52 35.647 E19 54.169
- zbiorowy grób księży N52 35.612 E19 54.137
- mogiła wojenna żołnierzy armii niemieckiej N52 35.648 E19 54.181
- grób Bronisława Przybojewskiego N52 35.626 E19 54.155
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: krzymen » wt lip 27, 2021 4:14 pm

Majsterek pisze:
pn lip 19, 2021 2:20 pm
Na temat zbiorowej mogiły żołnierzy niemieckich jest też parę słów w oddzielnym wątku: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki.
... ale tych „parę słów” ... chyba przydało się autorom tekstu na tabliczce :lol:
+ jeszcze to: http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ie/wozniki
To fajnie, że nas ludzie czytają i mają jakiś pożytek z naszych poszukiwań ;)
Ładnie odmalowali napisy na grobie – ja w 2008 musiałem użyć węgla drzewnego, aby to było widoczne na zdjęciach - stare napisy wykonane na chropowatym granicie słabo wychodzą na zdjęciach. Przy Krzyżu Żelaznym dałem sobie spokój …
Pozdrawiam, Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: krzymen » ndz lis 21, 2021 11:46 am

zbyszekg9 pisze:
pn lip 19, 2021 8:19 am
Źródła historyczne z lat trzydziestych XX wieku podają, że w Woźnikach był jeszcze cmentarz wojenny (Kriegerfriedhof) z jedenastoma pochówkami żołnierzy armii niemieckiej. Relacje mieszkańców Woźnik wskazują, że znajdował się przed dworem. W latach ostatniej okupacji, niemieccy wojskowi i osadnicy często odwiedzali to miejsce, by oddać honory swoim poległym
Wozniki.dwor.2021.JPG
Wozniki.dwor.2021.JPG (165.03 KiB) Przejrzano 2459 razy
Możliwe, że w 1915 urządzono tu punkt opatrunkowy. Zapewne tych jedenastu poległych lub zmarłych z ran nadal spoczywa gdzieś tutaj.
Pozdrawiam, Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Jacoslaw
Posty: 7
Rejestracja: śr lip 02, 2014 7:26 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Jacoslaw » pn kwie 24, 2023 11:14 pm

krzymen pisze:
wt lip 27, 2021 4:14 pm
Majsterek pisze:
pn lip 19, 2021 2:20 pm
Na temat zbiorowej mogiły żołnierzy niemieckich jest też parę słów w oddzielnym wątku: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki.
... ale tych „parę słów” ... chyba przydało się autorom tekstu na tabliczce :lol:
+ jeszcze to: http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ie/wozniki
To fajnie, że nas ludzie czytają i mają jakiś pożytek z naszych poszukiwań ;)
Ładnie odmalowali napisy na grobie – ja w 2008 musiałem użyć węgla drzewnego, aby to było widoczne na zdjęciach - stare napisy wykonane na chropowatym granicie słabo wychodzą na zdjęciach. Przy Krzyżu Żelaznym dałem sobie spokój …
Pozdrawiam, Krzysztof
Dzień dobry wszystkim,
Tak, przydało się przy tworzeniu tekstu na tabliczce i to bardzo. Doceniam wkład tego forum w szerzenie informacji historycznej i próbowałem się nawet skontaktować z autorami tych postów ale niestety bez skutku. Pozwoliłem sobie więc wykorzystać ich wiedzę i mam nadzieję, że się nie obrażą za brak podanego źródła ale niestety jak widzicie - miejsce na tabliczce było bardzo limitowane.
Cieszę się, że zobaczyliście efekty mojej pracy, a wiedza, którą stąd zaczerpnąłem pojawiła się na tu ponownie :)

Jeśli chodzi o cmentarz przed dworem... wiem o nim z rozmów z sędziwymi mieszkańcami Woźnik. Tym miejscem opiekowała się ostatnia dziedziczka Woźnik - Maria Woźnicka. Miejsce było dzięki niej zawsze utrzymane w czystości. Upamiętnienie powstało, ponieważ w okolicach dworu zginął podczas I WŚ jeden z dowódców armii pruskiej. Niestety dziś po tym śladów już nie ma, ale zachowało się w pamięci mieszkańców, że gdy Hitlerowcy zdobyli Francję, lokalni dygnitarze zjechali się w to miejsce dorożkami, by świętować odniesiony sukces. Możliwe, że głazy/tablice z wyrytymi nazwiskami są zakopane gdzieś w tym miejscu. To jedyny zapamiętany szczegół dotyczący wyglądu "pomniku" (bo tak nazywany jest w opowieściach).
Istnieją też przekazy, że po I WŚ w dworze zamieszkał jeden z żołnierzy rosyjskich. Niestety nie wiem czy pozostał tam od razu po wojnie czy wrócił do carskiej Rosji i przyjechał po jakimś czasie. Został zapamiętany jako partner Marii. Zapewne również to skłoniło ją do szybkiej ucieczki przy inwazji hitlerowskiej.

Pozdrawiam serdecznie!
Jacek Pietrzyk
www.podzielsiehistoria.pl
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn maja 08, 2023 9:46 pm

Jacoslaw pisze:
pn kwie 24, 2023 11:14 pm
Dzień dobry wszystkim,

Tak, przydało się przy tworzeniu tekstu na tabliczce i to bardzo. Doceniam wkład tego forum w szerzenie informacji historycznej i próbowałem się nawet skontaktować z autorami tych postów ale niestety bez skutku. Pozwoliłem sobie więc wykorzystać ich wiedzę i mam nadzieję, że się nie obrażą za brak podanego źródła ale niestety jak widzicie - miejsce na tabliczce było bardzo limitowane.
Cieszę się, że zobaczyliście efekty mojej pracy, a wiedza, którą stąd zaczerpnąłem pojawiła się na tu ponownie :)
Witamy serdecznie.
Nie obrażamy się, a cieszymy, że nasze informacje się przydają. Wykorzystując jednak okazję nawiąże do znanego stwierdzenia: wiedza jest powszechnie darmowa, ale za naukę trzeba zapłacić. I tu przypominam że utrzymanie forum kosztuje. Nie lubimy reklam, a ja w szczególności na widok wszelkich reklam choruję, nie mogąc się pogodzić z faktem że inteligentna cywilizacja wyhodowała coś tak prymitywnie podłego jak reklama. Dla tego u nas reklam nie będzie. Za to musimy się wspierać, również finansowo.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacoslaw
Posty: 7
Rejestracja: śr lip 02, 2014 7:26 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Jacoslaw » ndz lut 25, 2024 2:50 pm

Majsterek pisze:
pn maja 08, 2023 9:46 pm
Witamy serdecznie.
Nie obrażamy się, a cieszymy, że nasze informacje się przydają. Wykorzystując jednak okazję nawiąże do znanego stwierdzenia: wiedza jest powszechnie darmowa, ale za naukę trzeba zapłacić. I tu przypominam że utrzymanie forum kosztuje. Nie lubimy reklam, a ja w szczególności na widok wszelkich reklam choruję, nie mogąc się pogodzić z faktem że inteligentna cywilizacja wyhodowała coś tak prymitywnie podłego jak reklama. Dla tego u nas reklam nie będzie. Za to musimy się wspierać, również finansowo.
Pozdrawiam
Rozumiem Cię doskonale, bo sam od kilkunastu lat sam utrzymuję domenę i czasami kupuję zdjęcia, które są tam później publikowane. Również bez reklam :)

Pozdrawiam

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości