Dzieje inkwizycji w diecezji płockiej

(476-1453)
Awatar użytkownika
mieszk124
Posty: 46
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Płock

Dzieje inkwizycji w diecezji płockiej

Postautor: mieszk124 » ndz lip 31, 2011 3:45 pm

Ostatnio zainteresował mnie temat inkwizycji. Trochę poszperałem i okazało się, że tych informacji nie ma za dużo. Teraz przedstawię to, co udało mi się znaleźć. Może z tego powstać ciekawy artykuł. Na razie tego tekstu jest mało, ale może ktoś coś wie i razem stworzymy coś bardziej treściwego.

Dzieje inkwizycji na terenie diecezji płockiej
Polska od stuleci uchodziła za tolerancyjne państwo. Jednak przed reformacją w Polsce heretykom nie żyło się wcale tak kolorowo jak to nam się wydaję. Początki walk z herezjami na ziemiach polskich sięgają XIII wieku. Jednak stałe instytucje do zwalczania herezji powstały dopiero w XIV wieku. Na ziemiach płockich doszło do tego jeszcze później. W 1427 roku utworzono trybunał inkwizytora generalnego Królestwa Polskiego. W skład tego trybunału wchodziły archidiecezja gnieźnieńska oraz diecezja poznańska, kujawska i płocka. Wiedzę o inkwizycji na terenie płockiej diecezji mamy dosyć marną, co wynika z małej liczby wzmianek źródłowych. Trochę szersze pojęcie mamy o dwóch inkwizytorach generalnych: Mikołaju z Łęczycy, który w roku 1440 prowadził swą działalność w diecezji płockiej oraz Jakubie Grzymale z Dzierżanowa, który został w 1454 roku inkwizytorem na diecezje gnieźnieńska, poznańską, włocławską i płocką. Uczestniczyli oni w procesach podejrzanych o husytyzm w diecezji poznańskiej i płockiej. Po pierwszych procesach przeciwko husytom na terenie Polski Ci ludzie, nie mogąc liczyć na ochronę możnego protektora, zaczęli się maskować. Uczestniczyli w katolickich mszach. Przystępowali do sakramentów. Husycką mszę połączoną z przyjmowaniem komunii pod dwiema postaciami odprawiali w ścisłej tajemnicy i w gronie osób zaufanych. Ich poszukiwanie było na tyle trudne, że w 1440 roku płocka kapituła postanowiła, że biskup płocki zapyta arcybiskupa gnieźnieńskiego, którzy obywatele Płocka są heretykami. We wrześniu 1457 roku Jakub Grzymała przeprowadził w diecezji płockiej proces wikarego Mikołaja Z Bulkowa i nieznanej z imienia kobiety. Wikary został wtrącony do więzienia, natomiast na kobietę nałożono pokutę. W 1466 roku Jakub Grzymała pozwał pod zarzutem herezji księdza Marcina ze Strzygowa, który był zwolennikiem komunii pod dwoma postaciami. Przesłuchania prowadził w obecności biskupa włocławskiego Jakuba z Sienna.

Choć to już nie diecezja płocka to można jeszcze wspomnieć o tym, że w 1505r. inkwizytorem krakowskim był dominikanin Wojciech z Płocka. Zasłynął on z tego, że uwięził 20 fossariuszy, szlachtę i mężczyzn zwolnił, a kobiety z ludu „wszystkie z obnażonymi plecami przez miasto prowadzone, rózgami chłostane, nareszcie żywcem spalone zostały”.

Źródła:
http://podprad.org/archiwum-2.php?idg=1 ... 20cz.%2043
http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja_w_Polsce
http://www.arekbednarczyk.republika.pl/ ... ycja.shtml
http://legaba.6te.net/1000.htm
Fontana, str. 404; ksiądz Barącz, tom I, str. 217.
Ksiądz Ignacy Grabowski, „Postępowanie inkwizycyjne przeciw heretykom w średniowieczu", odbitka z ,,Głosu Kapłańskiego”, Warszawa 1937, str. 20.
Ostatnio zmieniony pn sie 01, 2011 11:24 am przez mieszk124, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Dzieje inkwizycji w diecezji płockiej

Postautor: kwis » pn sie 01, 2011 7:59 am

w internecie znalazłem takie zdanie
Wiadomo jednak o mających miejsce na początku XVI wieku wyrokach spalenia na stosie wydanych wobec fosariuszy przez inkwizytora krakowskiego Alberta z Płocka.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Dzieje inkwizycji w diecezji płockiej

Postautor: bobola » pn sie 01, 2011 10:02 am

kwis pisze:w internecie znalazłem takie zdanie
Wiadomo jednak o mających miejsce na początku XVI wieku wyrokach spalenia na stosie wydanych wobec fosariuszy przez inkwizytora krakowskiego Alberta z Płocka.
To ta sama osoba Albert = Adalbert = Wojciech.
Awatar użytkownika
mieszk124
Posty: 46
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Dzieje inkwizycji w diecezji płockiej

Postautor: mieszk124 » pn sie 01, 2011 11:07 am

Znalazłem kolejne informacje na stronie www.racjonalista.pl/rtf.php/s,2776


"Jan z Krakowa, dominikanin, inkwizytor generalny, „niezliczonych husytów śmiercią ukarał”. Mikołaj Advocati, inkwizytor generalny, ok. roku 1447 publicznie palił husytów. Jakub Grzymała, inkwizytor generalny, kontynuując dzieło swojego poprzednika, w latach 1450-1453 wsławił się publicznym paleniem husytów na krakowskim rynku. Albert z Płocka mistrz teologii i inkwizytor krakowski (1504r.) zaciekle zwalczał przybyłą z Czech sektę fossariuszy (nocami ukrywali się w rowach i jaskiniach, stąd ich nazwa). Pochwyciwszy razu pewnego znaczną ilość członków tej sekty, „Albert otoczył ich żołnierzami, wszystkich kazał schwytać i oddać w ręce sprawiedliwości. Wszystkich osób było dwadzieścia.” Po zwolnieniu szlachty, która „odprzysięgła” się kacerstwa, „niewiasty zaś wszystkie z obnażonymi plecami przez miasto prowadzone, rózgami chłostane, nareszcie żywcem spalone zostały. Działo się to około roku 1505...” "

Dodajmy jeszcze, że Jakub z Krakowa był pierwszym inkwizytorem generalnym. Mianował go w 1427 roku papież Marcin V.

Wróć do „Średniowiecze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości