Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Wojny 1809 roku na terenach wokół Płocka

(1453-1914)
Pitrek
Posty: 1
Rejestracja: wt sty 12, 2010 12:05 pm
Lokalizacja: Łódź

Wojny 1809 roku na terenach wokół Płocka

Postautor: Pitrek » wt sty 26, 2010 10:17 am

Witam!

Oto fragment książki Adama Paczuskiego, który dotyczy wojny 1809 roku na terenach wokół Płocka.
"Wódz Austriacki jeszcze kilkakrotnie sondował możliwość przekroczenia Wisły w różnych miejscach. Wszystkie jego próby były jednak likwidowane przez oddziały polskie, głównie gwardie narodowe i pospolite ruszenie. Przykładem może być przeprowadzona 14 maja operacja odbicia z rąk austriackich wyspy Tokarówki (Kępy Tokarskiej) na Wiśle koło Płocka. Dowodzenie operacją powierzono kpt. Piotrowi Łagowkiemu z 2. puł, który leczył się tam z odniesionych wcześniej ran. Mając do dyspozycji tylko złożoną z mieszczan gwardię narodową, Łagowski zaapelował do... kolegów ze szpitala. Na ochotnika zgłosiło się aż 75 rekonwalescentów. Wyspę zdobyto prawdziwie ułańskim fortelem. Pod słomą na pokładzie promu pływającego po Wiśle ukryło się 25 wybranych żołnierzy. Gdy prom dobił do Tokarówki, rzucili się z krzykiem na Austriaków (Sołtyk podaje, że było ich około 500). Był to sygnał do ataku dla reszty oddziału Łagowskiego (200 ludzi), ukrytego już zawczasu na kępie. Nie wiedząc, z jakimi siłami mają do czynienia, Austriacy rzucili się do ucieczki. Po zwycięskiej walce oddział Łagowskiego podjęto w Płocku uczta, z której jednak " większa część tych mężnych żołnierzy nie mogła korzystać, ich rany otworzyły się na nowo i musieli wracać do szpitala".

Adam Paczuski "Wojsko Księstwa Warszawskiego - Ułani..." t.1 s. 52 Wyd. "Karabela" W-wa 2009.
Nie znałem wcześniej tego wydarzenia. Nie wiem czy istniał i działał wtedy ten napoleoński szpital w magazynie solnym w Dobrzykowie. Kpt. Łagowski przebywał ranny w Płocku pewnie dlatego, że jego pułk był formowany w Płocku i tu był jego zakład.

Czy ta historia jest w jakiś sposób upamiętniona w Płocku?? Może uda się ją wzbogacić o kolejne elementy.

Pozdrawiam
Piotrek

Wróć do „Historia nowożytna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości