Cmentarz żydowski w okolicach Rościszewa, gm. Rościszewo pow. sierpecki. Lokalizacja do ustalenia

stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Cmentarz żydowski w okolicach Rościszewa, gm. Rościszewo pow. sierpecki. Lokalizacja do ustalenia

Postautor: stzstz » wt cze 08, 2021 9:51 am

Szukam lokalizacji cmentarza żydowskiego znajdującego się w okolicach Rościszewa. Jak dotąd nie udało mi się ustalić jego lokalizacji, a na pewno był. Świadczą o tym dwa fakty. Pierwszy, że w Rościszewie zamieszkiwała spora grupa starozakonnych, a druga rzecz to jak wynika z lustracji przeprowadzonych w latach 1775 i 1781 r. na polecenie biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego, pod koniec osiemnastego wieku w Rościszewie mieszkało 24 Żydów (13 dorosłych i 11 dzieci). W tym czasie w miejscowości istniał kirkut, położony "na miejscu od dwora wyznaczonym, za wsią Rościszewem o troje staj". Jedna staja to nieco ponad 1 kilometr, a więc cmentarz ten był około 3 kilometry od Rościszewa. Moje podejrzenia kierują się w stronę Łukomia i bezpośredniego sąsiedztwa z cmentarzem katolickim. Niestety nie mam na to żadnych dowodów. Może ktoś z Was drodzy forumowicze rozwikła lokalizację rościszewskiego kirkutu?

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości