Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Synagoga - Szydłów (pow. staszowski)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Synagoga - Szydłów (pow. staszowski)

Postautor: trobal » sob gru 26, 2009 9:28 pm

Jak to ładnie napisano w Wikipedii
synagoga znajduje się na skraju wsi przy ul. Targowej 3
Ten "skraj wsi" jest przy murze otaczającym nie tyle wieś co jej część. Wolę tu określenie "stare miasto" nawet jeżeli jest ono częścią wsi. Bo Szydłów był miastem. Prawa miejskie otrzymał w w 1329 roku. Można też założyć, że od tego momentu Żydzi zaczęli osiedlać się w Szydłowie. Jednak synagogę wybudowali dopiero w połowie XVI w. Jest to budynek prostokątny, którego mury są ozdobione blankami, a szczyt zwieńczony arkadami. W zależności od źródła jest to późny gotyk lub wczesny renesans. Także dla jednych blanki są ozdobą dla innych elementem obronnym. Wrażenie tego militarnego znaczenia budynku pogłębiają potężne przypory ścian. Faktem jest że miasto było zdobywane i rujnowane przez najeźdźców, a synagoga poważnie ucierpiała dopiero pod koniec XIX wieku w wyniku pożaru. Wcześniej jednak, już na początku wieku XVII od zachodu dobudowano do niej drewnianą przybudówkę na piętrze której znajdował się babiniec. Pod koniec wieku XVIII pokryto wnętrze nowymi malowidłami. Jednak w wyniku zniszczeń z czasów okupacji niemieckiej niewiele z tego pozostało do dnia dzisiejszego. Pod tynkami odnaleziono daty dotyczące kolejnych remontów (1699 i 1784). Niemcy wykorzystywali budynek jako magazyn i jak zwykle usunęli znajdującą się na środku bimę. Nie zniszczono jednak znajdującej się na ścianie wschodniej wnęki Aron ha-Kodesz. Po wojnie zdewastowany budynek wyremontowano z przeznaczeniem na Dom Kultury. W chwili obecnej mieści się tu muzeum prezentujące eksponaty związane ze społecznością żydowską.

[img]hhttp://tradytor.pl/forum/download/file.php?id=3275[/img]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Synagogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość