Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Synagoga - Gostynin (nieistniejąca)

Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Synagoga - Gostynin (nieistniejąca)

Postautor: org.pl » czw lut 25, 2010 12:46 pm

Obok Polaków i Niemców mieszkali w Gostyninie również Żydzi. Powstanie lub odrodzenie gminy żydowskiej nastąpiło prawdopodobnie w latach 70/80- tych XVII wieku, a zdecydowany rozwój pomiędzy obecnymi ulicami Floriańską i S. Wyszyńskiego. Tam znajdowała się drewniana synagoga, a przy niej szkoła - cheder. Synagoga i dom modlitwy znajdowały się w pobliżu Rynku, w miejscu na którym później wybudowano dworzec autobusowy. Synagoga spłonęła w 1809 roku i wkrótce została odbudowana, lecz ponownie strawił ją pożar w 1899 roku. Do naszych czasów przetrwała tylko Mykwa. Podczas II wojny przy jej murach stracono 10 mieszkańców Gostynina.

Po wojnie budynek ten został zaadaptowany do kompleksu mleczarni, gdzie w niedawnych latach został rozebrany wraz z mleczarnia. Obecnie niema żadnego śladu po Synagodze oraz Mykwie.
Większość Żydów gostynińskich zginęła w czasie II wojny światowej.

rozbiórka byłej mykwy pod którą zostali straceni mieszkańcy miasta (10 osób) zdjęcie powyżej.
W chwili rozbiórki był to już nieistniejący kompleks mleczarni w Gostyninie. Obecne nie istnieje, nie ma żadnego śladu po mykwie i synagodze.
Ostatnio zmieniony czw paź 23, 2014 2:49 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zdjęcia wygasły

Wróć do „Synagogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość