Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Synagoga - Ciepielów (pow. lipski)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Synagoga - Ciepielów (pow. lipski)

Postautor: trobal » wt kwie 06, 2010 5:53 pm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fR7GKfWLZzU[/youtube]

Budynek powstał w latach 1887-1891. Miejsce w którym się znajduje wcześniej też zajmowała synagoga, która spłonęła podczas pożaru miasta. Nie znalazłem informacji o tej wcześniejszej budowli. Najłatwiej jest się tu dostać od strony ul. Źródlanej. Budynek zasłania jednak sypiący się sklep, dla którego synagoga była długo magazynem. Brak części pokrycia dachu nie wróży najlepiej przyszłości bożnicy. Stan ten utrzymuje się od co najmniej 4 lat. W sali modlitewnej utworzono na potrzeby magazynowe dodatkowe piętro. Nie wiem jednak jaki jest stan desek z których je wybudowano - wolałem nie sprawdzać. Podział przeprowadzono na wysokości babińca znajdującego się nad przedsionkiem budynku. W sali głównej zachowała się wnęka na Aron-ha kodesz. Ostatnie prace remontowe prowadzono prawdopodobnie w latach 1929-1930 gdy usuwano zniszczenia powstałe podczas I wojny światowej.

Obrazek
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Synagogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości