Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Synagoga i mykwa - Parczew (pow. parczewski)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Synagoga i mykwa - Parczew (pow. parczewski)

Postautor: trobal » czw maja 20, 2010 3:45 pm

Przyzwyczaiłem się szukać synagogi w pobliżu rynku odwiedzanego miasta ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie. Takie były dawne przepisy i tak wybierano miejsca dla synagogi w mieście. Ale nie zawsze. Bywało i tak, że Żydzi nie wchodzili w zastaną już strukturę miejską tylko tworzyli nową w pobliżu tej starej. Wtedy posiadali własny rynek i przy nim bezpośrednio mogli już stawiać bożnice. Tak było w Przysusze, tak było też w Parczewie. Dawny Targ Bydlęcy w Parczewie dziś jest już tylko cieniem dawnego rynku żydowskiego przedmieścia Parczewa. Obok synagogi znajduje się również mykwa. Oba budynki zyskały nowe przeznaczenie i są wyremontowane. Synagoga mieści sklep meblowy, mykwa jest teraz Domem Weselnym. Dawniej w przeciwnym rogu rynku niż syangoga znajdowała się cerkiew - przedmieście żydowskie sąsiadowało bowiem z przedmieściem ruskim. Przez rynek prowadziła droga z Białej Podlaskiej i Radzynia Podlaskiego do centrum Parczewa i dalej, do Lubartowa, Lublina.

Jeszcze w XVI wieku Parczew był miastem warowny z trzema bramami wjazdowymi. Były tu trzy kościoły, cerkiew i synagoga. Zgodę na zamieszkanie miast przez Żydów wydał w 1564 roku król Zygmunt August. Zgoda w zasadzie potwierdziła stan istniejący w Parczewie już wcześniej. Żydzi bowiem nie posiadając prawa osiedlanie się w mieście stworzyli jego przedmieście. W przededniu II wojny światowej ludność żydowska stanowiła 50% wszsytkich mieszkańców miasta. Zachowana do dnia dzisiejszego synagoga powstała w połowie XIX wieku. Podobnie długo stoi i mykwa. Ten drugi budynek bywa w różnych miejscach wspominających o Parczewie różnie nazywany. Bywa określany jako cheder i jako dom modlitwy ale zawsze chodzi o dzisiejszy Dom Weselny.

Synagoga

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mykwa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1496
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Synagoga i mykwa w Parczewie

Postautor: Thomas » czw maja 20, 2010 5:54 pm

trobal pisze:Bywało i tak, że Żydzi nie wchodzili w zastaną już strukturę miejską tylko tworzyli nową w pobliżu tej starej. Wtedy posiadali własny rynek i przy nim bezpośrednio mogli już stawiać bożnice. Tak było w Przysusze, tak było też w Parczewie.
Tak też było w Sierpcu.
Na rynku głównym stał już Ratusz, w pobliżu był kościół. Żydzi założyli swój rynek nieopodal, na wschód od centrum miasta, nazwany później "rybim rynkiem". Tam też zbudowano synagogę (przecznicę dalej), 2 bejt-midrasze, mykwę i chasycki dom rabina.
Chyba coś napiszę na ten temat :)

Wróć do „Synagogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość