Kościół ewangelicki - Sierpc

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Kościół ewangelicki - Sierpc

Postautor: Thomas » ndz maja 16, 2010 1:15 pm

Sierpc był miastem, do którego nadciągali protestanci trudniący się głównie rzemiosłem i handlem. W 1817 r. na ogólną liczbę 3357 mieszkańców było 142 wyznawców luteranizmu.
Początkowo spotkania modlitewne odbywały się w domach, jednak w 1.poł. XIX wieku zauważono potrzebę założenia pełnoprawnej gminy wyznaniowej. W 1837 roku założono parafię, na czele której stanął pastor Gottlieb Rosenthal.
Kościół_ewangelicki_Sierpc_1913.jpg
Kościół ewangelicki w Sierpcu w 1913 roku.
Kościół_ewangelicki_Sierpc_1913.jpg (110.95 KiB) Przejrzano 2489 razy
W 1905 r. powzięto decyzję o budowie własnego kościoła. Autorem projektu był architekt gubernialny B. Zienkiewicz, który nadał budowli cechy stylu neogotyckiego. Kamień węgielny położono 16 maja 1911 roku. Kościół ulokowano w pobliżu starej szkoły, kilkanaście metrów na północ. Budowa trwała przez dwa lata i 15 maja 1913 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowej świątyni. Budowa kosztowała 34 tysiące rubli. Głównym budowniczym był Emil Design z Dobrzynia nad Drwęcą. Organistą w nowym kościele został miejscowy nauczyciel Theodor Bachmann. W 1912 roku odlano dzwon w niemieckiej miejscowości Bochum.

Sam kościół jak już było wspomniane był budowlą neogotycką. Zbudowano go z cegły na planie prostokąta z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wnętrze rozświetlało 12 wysokich, ostrołukowych okien. Do środka prowadziło troje drzwi - główne dwuskrzydłowe, z ozdobną wimpergą, oraz dwoje bocznych również dwuskrzydłowych prowadzących do klatek schodowych na boczne empory oraz wieżę. Bryłę kościoła wspierało 10 skarp, zaś wieże - dwie. Sklepienie w kościele było kolebkowe, nad prezbiterium - pozorna koncha. Wnętrze przedzielał rząd słupów, które były zarazem wsparciem dla znajdujących się po bokach empor, te zaś przedzielały część okien na pół.

Kościół w ołtarzu głównym posiadał sporej wielkości krucyfiks, a w antepedium - obraz Ostatniej Wieczerzy. Na chórze znajdowały się organy. Ławki dla wiernych ustawione były w dwóch rzędach. Budowla otoczona była drewnianym płotem. Na przykościelnym terenie do lat 30tych znajdowała się stara, drewniana dzwonnica z poprzedniej budowli.

Wróć do „Kościoły i domy modlitwy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości