Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: krzymen » wt mar 27, 2012 8:42 pm

Strzegowo, powiat mławski, gm. Strzegowo.
strzegowo.mapa.jpg
Strzegowo 1:100000
strzegowo.mapa.jpg (99.88 KiB) Przejrzano 13180 razy
W Strzegowie, po północnej stronie drogi prowadzącej do Radzanowa, znajduje się (za jakąś fermą drobiową) zdewastowany cmentarz ewangelicki.
strzegowo.ew.1.jpg
strzegowo.ew.1.jpg (72.33 KiB) Przejrzano 13180 razy
Parę lat temu uporządkowano w tej miejscowości cmentarz żydowski, który zniszczyli Niemcy. Na cmentarzu ewangelickim, zniszczonym po 1945 r., nie ma nawet krzyża. Leży trochę gruzu kamiennego ze zniszczonych nagrobków i … śmieci. Teren porośnięty drzewami i krzakami.
strzegowo.ew.2.jpg
strzegowo.ew.2.jpg (98.97 KiB) Przejrzano 13180 razy
Znalazłem fragment jednej tablicy ...
strzegowo.ew3.jpg
strzegowo.ew3.jpg (72.3 KiB) Przejrzano 13180 razy
Ciekawe – napis po niemiecku, a imię i nazwisko po polsku, nawet przez „Ń” …
„HIER RUH(T) … / UNSER SOH(N) / LUDWIK / RADZYMIŃSKI / 30.X(?).1921”

W kierunku na Radzanów jest jeszcze jeden cmentarz ewangelicki nad Wkrą we wsi Józefowo, ale tam podobno jeszcze dokładniej „zajęto się” nim po 1945 r., niż tu w Strzegowie.
Lance do boju, szable w dłoń!
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Czaro » wt mar 27, 2012 10:03 pm

Na cmentarzu ewangelickim w lesie obok Woli Brwileńskiej jest też ciekawy nagrobek. Epitafium i cała reszta po polsku, imiona i nazwiska niemieckie.

P.S. Kurcze jak ja bym chciał, żeby polskie cmentarze za naszymi wschodnimi granicami znalazły się w łasce tamtejszych pasjonatów regionalnej historii
:rower:
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Thomas » wt mar 27, 2012 10:18 pm

krzymen pisze:W kierunku na Radzanów jest jeszcze jeden cmentarz ewangelicki nad Wkrą we wsi Józefowo, ale tam podobno jeszcze dokładniej „zajęto się” nim po 1945 r., niż tu w Strzegowie.
Rzeczone Józefowo bardzo mnie nie interesuje. Do 1933 roku kantorat w tym Józefowie (dla odróżnienia podsierpeckiego Józefowa-Czartowni), należał do parafii ewangelickiej w Sierpcu. Tak! Najodleglejszy, wysunięty na wschód, ale podlegający pastorowi z Sierpca. Nigdy tam nie trafiłem, zawsze za daleko, lub nie po drodze. Jeśli jednak ktoś by kiedyś był, prosiłbym o jakiś cynk w tej sprawie :mruga:

EDIT 2020: link do Starego Sierpca - https://starysierpc.wordpress.com/ewang ... -jozefowo/
stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: stzstz » śr mar 28, 2012 7:13 am

Do tej pory sądziłem, że cmentarz ewangielicki to ten znajdujący się niedaleko od katolickiego na północ. W różnych źródłach był mylony z cmentarzem żydowskim. Kirkut znajduje się ok. 1 km na południe od miejscowości i też jest zaznaczony na powyższej mapce. Czyżby w miejscowości były dwa cmentarze katolickie czy ewangielickie? Niemożliwe. W takim razie co to jest za nekropolia. Ja byłem rok temu na niej. Jest mocno porośnięta krzakami i drzewami a na jej terenie nie widać grobów. Na samym środku jest tylko w opłakanym stanie krzyż metalowy mocno pochylony i zardzewiały. Jego podstawa jest z kamienia. Czy to pozostałość po grobie? Nie wiem.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Nieostatni » śr mar 28, 2012 12:35 pm

Wciskam i ja swoje sakramentalne trzy grosze do wątku. Oparte są tylko i wyłącznie na WIG -owskiej "setce" P37_S30 Raciąż z 1935r. Pozycje 1 i 3 opisał krzymen,, pozycje 2 i 4 uzupełnił stzstz, ja ślęcząc nad mapą zlokalizowałem dodatkowo jeszcze 5. Przyłączam się do pytania postawionego przez stzstz i nieśmiało dzielę się z myślą, a może 2 i 5 to małe, niezabezpieczone przez walczących "pamiątki" po IWŚ?
ScreenShot056 Tradytor, Strzegowo, cmentarze.JPG
ScreenShot056 Tradytor, Strzegowo, cmentarze.JPG (133.51 KiB) Przejrzano 13166 razy
Usiłowałem również uszczknąć z mapy jakiś ślad dla Thomas -a i krzymen -a na temat cmentarza ewangelickiego w Józefowie. Brak takiego śladu, jest znaczącym znakiem (?) mając na uwadze skrupulatność naszych doskonałych kartografów i map. Zaznaczyłem swoje "odkrycia" punkty 1 - 2 -3. Pierwszy to pewno do dziś czynny cmentarz parafialny, drugi być może cmentarz z okresu IWŚ, charakterystyczna lokalizacja. Trzeci punkt to wg. piktogramu legendy mapy - świątynia niechrześcijańska, najprawdopodobniej synagoga, a to wskazuje na większą liczbę wyznawców i kirkut w okolicy? Brak na mapie?
ScreenShot057 Tradytor, Radzanów, cmentarze.JPG
ScreenShot057 Tradytor, Radzanów, cmentarze.JPG (112.68 KiB) Przejrzano 13166 razy
Nieostatni
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: krzymen » śr mar 28, 2012 2:38 pm

Nieostatni pisze:Wciskam i ja swoje sakramentalne trzy grosze do wątku. Oparte są tylko i wyłącznie na WIG -owskiej "setce" P37_S30 Raciąż z 1935r. Pozycje 1 i 3 opisał krzymen,, pozycje 2 i 4 uzupełnił stzstz, ja ślęcząc nad mapą zlokalizowałem dodatkowo jeszcze 5. Przyłączam się do pytania postawionego przez stzstz i nieśmiało dzielę się z myślą, a może 2 i 5 to małe, niezabezpieczone przez walczących "pamiątki" po IWŚ?
Nr 2, to chyba stary cmentarz katolicki. Tuż obok jest stary drewniany kościół św. Anny z 1756 r.
Nr 5, to cmentarz wojenny we wsi Kuskowo-Glinki, pozostały po walkach pozycyjnych z 1915 r. Tu jest opis, który zrobiłem parę lat temu.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... owo-glinki
Nieostatni pisze:Usiłowałem również uszczknąć z mapy jakiś ślad dla Thomas -a i krzymen -a na temat cmentarza ewangelickiego w Józefowie. Brak takiego śladu, jest znaczącym znakiem (?) mając na uwadze skrupulatność naszych doskonałych kartografów i map.
jozefowo.ew..jpg
jozefowo.ew..jpg (61.13 KiB) Przejrzano 13160 razy
Ten cmentarz jest na tej mapie, a także na „setce” wydanej w 1995 r. przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne.
Nieostatni pisze:Pierwszy to pewno do dziś czynny cmentarz parafialny, drugi być może cmentarz z okresu IWŚ, charakterystyczna lokalizacja. Trzeci punkt to wg. piktogramu legendy mapy - świątynia niechrześcijańska, najprawdopodobniej synagoga
Cmentarz nr 1, to oczywiście cmentarz parafialny. Nr 2, to kolejna pozostałość z 1915 r. W starych polskich przewodnikach określany, jako cmentarz w Radzanówku, a przez Niemców Ratowo-Radzanow Kriegerfriedhof. Wg. Maxa Dehnena leży tam 58 żołnierzy niemieckich i 112 żołnierzy rosyjskich.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... radzanowek
Nr 3, to istniejąca do dziś synagoga z czerwonej cegły.
http://kirkuty.xip.pl/radzanow.htm
Mogę tylko dodać, że w sprawie cmentarza w Radzanówku pisałem do UG w Radzanowie, a ws. Kuskowa-Glinek do UG w Strzegowie. Było to kilka lat temu. Nie raczono mi nawet odpisać :jackas: a stan tych cmentarzy jest taki, jak w Blinnie – czyli coraz gorszy.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Nieostatni » śr mar 28, 2012 5:15 pm

krzymen, muszę Cię pochwalić, a i na mnie w Twoim cieniu spadnie kropla łaskawości w oczach moderatora Thomas -a, szukał miejsca wprawdzie cmentarza ewangelickiego w Józefowie, wskazany przez Ciebie wymowną strzałką jest kirkutem. Nie jest to "gotowiec", ale stanowi zdecydowanie krok na przód. Rzeczywiście i ja teraz zobaczyłem, na brzegu starorzecza Wkry (Działdówki) piktogram cmentarza. Duże brawa, dobra robota.
Nieostatni
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: krzymen » ndz kwie 01, 2012 10:46 pm

Byłem w okolicy Strzegowa i pstryknąłem zdjęcie kościoła św. Anny, który ostatnio poddano renowacji.
strzegowo.III1.jpg
strzegowo.III1.jpg (75.91 KiB) Przejrzano 13141 razy
stzstz pisze:co to jest za nekropolia. Ja byłem rok temu na niej. Jest mocno porośnięta krzakami i drzewami a na jej terenie nie widać grobów. Na samym środku jest tylko w opłakanym stanie krzyż metalowy mocno pochylony i zardzewiały. Jego podstawa jest z kamienia. Czy to pozostałość po grobie? Nie wiem.
stzstz! Przy okazji dowiedziałem się, że cmentarz oznaczony przez kol. Nieostatniego numerem 2, to cmentarz choleryczny. Stoi tam krzyż na kamiennym postumencie z wykutą datą 1894. Teren cmentarza wygląda tak, jak go opisałeś. Są jeszcze śmieci ...
strzegowo.III2.jpg
strzegowo.III2.jpg (72.83 KiB) Przejrzano 13141 razy
Lance do boju, szable w dłoń!
stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: stzstz » ndz kwie 01, 2012 10:59 pm

Wydawało mi się, że krzyż był pochylony. Może ktoś go wyprostował? Miałeś szczęście, że się dostałeś w jego pobliże. Jak ja byłem to wegetacja roślin była w pełni i ciężko było mi się przedostać. To właśnie ten cmentarz często podawany był jako żydowski.
http://www.iajgsjewishcemeteryproject.o ... osada.html
Awatar użytkownika
aplatan
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 28, 2012 3:22 am

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: aplatan » sob kwie 28, 2012 3:39 am

Mapa Nieostatni dot Radzanowa nr 2 jest tam około 100 grobów w 9 lub 10 rzędach. Są to betonowe płyty ok. 50/50 cm. Cmentarz znajduję się około 20 metrów za kamieniem upamiętniającym Bitwę pod Wróblewem. Byłem tam również często. Szkoda, że takie miejsca się niszczą.
Ostatnio zmieniony sob kwie 28, 2012 3:52 am przez aplatan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aplatan
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 28, 2012 3:22 am

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: aplatan » sob kwie 28, 2012 3:41 am

A na cmentarzu w Józefowie byłem niezliczoną ilość razy. Połowa Józefowa ta od strony Strzegowa była przed wojną zamieszkana przez ludzi pochodzenia niemieckiego. Pamiętam nazwiska Pekrul i Tyll
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: krzymen » czw kwie 16, 2020 12:32 pm

Cześć,
Mam parę pytań - czy ktoś wie jaka jest historia i obecna sytuacja prawna cmentarza ewangelickiego w Strzegowie ? Czy zachowały się jakieś fotografie i informacje o pochowanych ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: stzstz » czw kwie 16, 2020 12:45 pm

krzymen pisze:
ndz kwie 01, 2012 10:46 pm
Byłem w okolicy Strzegowa i pstryknąłem zdjęcie kościoła św. Anny, który ostatnio poddano renowacji.
strzegowo.III1.jpg
stzstz pisze:co to jest za nekropolia. Ja byłem rok temu na niej. Jest mocno porośnięta krzakami i drzewami a na jej terenie nie widać grobów. Na samym środku jest tylko w opłakanym stanie krzyż metalowy mocno pochylony i zardzewiały. Jego podstawa jest z kamienia. Czy to pozostałość po grobie? Nie wiem.
stzstz! Przy okazji dowiedziałem się, że cmentarz oznaczony przez kol. Nieostatniego numerem 2, to cmentarz choleryczny. Stoi tam krzyż na kamiennym postumencie z wykutą datą 1894. Teren cmentarza wygląda tak, jak go opisałeś. Są jeszcze śmieci ...
strzegowo.III2.jpg
Ten cmentarz ze zdjęcia Krzysztofa teraz wygląda inaczej. Drzewa zostały wykarczowane i jest tylko sam krzyż
Ostatnio zmieniony czw kwie 16, 2020 7:45 pm przez stzstz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Thomas » czw kwie 16, 2020 7:05 pm

W międzyczasie udało się ustalić kilka faktów o dziejach cmentarza ewangelickiego w Strzegowie.

Cmentarz ewangelicki w Strzegowie (właściwie leżący w obrębie zwanym Strzegowo-Osada), nieopodal drogi prowadzącej do wsi Prusocin, powstał najpewniej w końcu XIX wieku. Przeznaczony był dla stosunkowo niewielkiej grupy ludności wyznania luterańskiego zamieszkującej (przez dość krótki czas) te okolice. Leżał w obrębie filiału ewangelickiego w Mławie (przynależnego początkowo parafii ewangelickiej w Przasnyszu; od 1936 roku przeorganizowanego w samodzielną parafię Mława-Działdowo). Nieodległa rzeka Wkra (Działdówka) była granicą pomiędzy parafiami sierpecką i mławską - stąd nieodległe Józefowo (http://tradytor.nazwa.pl/forum/viewtopi ... =97&t=4084) podlegało pastorowi z Sierpca, a rzeczone Strzegowo - pastorowi z Mławy. W 1877 roku filiał w Mławie liczył 250 rodzin, a w 1906 już tylko 165. Na terenie filiału mławskiego w 1925 roku były jedynie trzy ewangelickie cmentarze (może uda się namierzyć pozostałe dwa?). Stosunkowo spora liczba rodzin ewangelickich należących do filiału w Mławie mieszkała w tzw. koloniach proszkowskich w okolicach Szreńska (Wola Proszkowska, Proszkowo, Stołowo, Ostrów, Rochnia).
Strzegowo1940.png
Strzegowo1940.png (1.04 MiB) Przejrzano 11398 razy
Cmentarz strzegowski (położony za wsią) powstał w związku z napływem w te okolice ludności wyznania ewangelickiego po założeniu tu huty szkła. Tzw. Huta Strzegowska (pozostałością po jej niegdysiejszym istnieniu jest nazwa miejscowości położonej na północ od Strzegowa wsi Huta Emilia) zatrudniała swego czasu ponad 40 robotników. Byli to głównie ewangelicy, którzy przesiedlili się z tzw. Mazowsza Pruskiego. Po śmierci właściciela huta została zamknięta, a na pocz. XX wieku liczba ewangelickich mieszkańców Strzegowa zaczęła maleć (przymusowa emigracja zarobkowa). Dość nadmienić, że w tym czasie, w leżącym na południowy-wschód od Strzegowa Studzieńcu, z dawnej sporej liczby ewangelickich osadników (zwanych tu mazurami) została tylko jedna rodzina Rutkowskich. Warto dodać też, że przy organizacji szkoły ewangelickiej i domu kantorskiego w Mławie dużą ofiarnością wykazali się potomkowie i spadkobiercy rodziny Böhnke ze Strzegowa.

Informacje o historii filiału w Mławie zawarto w dwóch numerach czasopisma "Zwiastun Ewangeliczny" (nr 7 i 8) z 1906 roku (dostępne online).

UWAGA: według danych w portalu Open Street Map tuż obok cmentarza trwa budowa obwodnicy Strzegowa włączonej w ciąg krajowej drogi S-7. Poprosimy zatem Sławka (stzstz) o uzupełnienie (w miarę możliwości) zdjęć aktualnego stanu cmentarza w Strzegowie, skoro twierdzi, że się tam "dzieje" i cmentarz wygląda inaczej. Ciekawe czy po wycince jest szansa na zlokalizowanie jakichś innych materialnych pozostałości ponad fragment jednej tablicy znalezionej niegdyś przez Krzysztofa?
stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: stzstz » czw kwie 16, 2020 7:42 pm

Tomek jak będę przejeżdżał przez Strzegowo to zrobię zdjęcia. Cmentarz ewangelicki znajduje się w Proszkowie za Szreńskiem koło Mławy zaraz na początku wsi po lewej stronie. Mam gdzieś zdjęcia. Są też ślady po kościele ewanelickim
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Thomas » czw kwie 16, 2020 8:26 pm

W takim razie czekamy Sławku na uzupełnienie tematu Strzegowa oraz nowy wątek cmentarza w Proszkowie (dostałem od Ciebie kiedyś na @ zdjęcia z 2012 roku i planik z lokalizacją tego cmentarza).

Wydaje się zatem, że jeśli dodamy cmentarz ewangelicki w Mławie (a może dwa? - https://www.polskaniezwykla.pl/web/plac ... licki.html oraz https://www.mlawa.pl/artykul/cmentarze-protestanckie) to otrzymamy liczbę trzech rzeczonych cmentarzy ewangelickich dawnego filiału mławskiego odnotowanych w statystykach z 1925 roku?
stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: stzstz » czw kwie 16, 2020 11:24 pm

Tomek możesz dodać te moje zdjęcia co ci wysłałem. Kiedyś był fajny artykuł o Proszkowie w Kurierze Mlawskim, ale niestety nie zrobiłem screena i już go nie ma. Kilka lat temu rozmawiałem z miejscowym nauczycielem historii. Miał dużą wiedzę na temat ewangelików z Proszkowa
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Thomas » pt kwie 17, 2020 10:25 am

Założyłem temat o kolonii proszkowskiej (viewtopic.php?f=97&t=7270) i wkleiłem zdjęcia Sławka.

Do tematu dodam (zapomniałem wczoraj zerknąć do książki E. Kneifla), że osadnictwo ewangelickie w mławskim filiale obejmującym prawie cały ówczesny powiat mławski miało charakter rozproszony i skupiało się w samym mieście powiatowym oraz dwóch ośrodkach - wokół wspominanej tu huty szkła k. Strzegowa oraz kolonii k. Szreńska.

Warto jednak nadmienić, że ewangelicy strzegowscy byli narodowości polskiej, a szreńscy - niemieckiej. Ewangeliccy mieszkańcy Mławy byli w znamienitej większości narodowości polskiej. Fakt ten może tłumaczyć polskobrzmiące nazwisko na znalezionym niegdyś przez Krzymena nagrobku Radzymińskiego ze Strzegowa.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: krzymen » sob kwie 25, 2020 8:49 am

Cześć,
Thomas pisze:
czw kwie 16, 2020 7:05 pm
UWAGA: według danych w portalu Open Street Map tuż obok cmentarza trwa budowa obwodnicy Strzegowa włączonej w ciąg krajowej drogi S-7. Poprosimy zatem Sławka (stzstz) o uzupełnienie (w miarę możliwości) zdjęć aktualnego stanu cmentarza w Strzegowie, skoro twierdzi, że się tam "dzieje" i cmentarz wygląda inaczej. Ciekawe czy po wycince jest szansa na zlokalizowanie jakichś innych materialnych pozostałości ponad fragment jednej tablicy znalezionej niegdyś przez Krzysztofa?
Mój komputer „ujawnił” zdjęcia, które dotychczas gdzieś przede mną złośliwe ukrywał :mrgreen: Nie pamiętałem, że je zrobiłem.
Strzegowo16Trad01.jpg
Strzegowo16Trad01.jpg (225.03 KiB) Przejrzano 11205 razy
Trochę śladów jednak jest (tzn. było w marcu 2016) – elementy obramowań, może płyta (ciężka i nie dałem rady obrócić).
Strzegowo16Trad02.jpg
Strzegowo16Trad02.jpg (240.51 KiB) Przejrzano 11205 razy
Słupek z którego wyrwano pręty lub uchwyty.
Strzegowo16Trad03.jpg
Strzegowo16Trad03.jpg (243.59 KiB) Przejrzano 11205 razy
Oczywiście śmieci, a w tle fragment tablicy z napisem RADZYMIŃSKI …
Strzegowo16Trad04.jpg
Strzegowo16Trad04.jpg (247.13 KiB) Przejrzano 11205 razy
Jak wiadomo stary grób, a najlepiej cmentarz, to świetne miejsce na wyrzucanie śmieci, a zmarli nie protestują …
Jeżeli teren cmentarza nie został ostatecznie przeorany podczas budowy, to chyba jest spora nadzieja na znalezienie kolejnych fragmentów tablic i zarysów grobów.

Mam też wreszcie kolejnego „lokatora” :laughing: z tego cmentarza
Wehrmann Alfred KÜMMEL / 07.01.1879 Burkhardtroda / Fiel am 17.02.1915 bei Zdunowka / Auf dem evangelischen Friedhof in Strzegowo beerdigt.
Służył w 9 K. LIR 61. Zdunowka to zapewne Zdunówek, gm. Raciąż, ok. 15 km dalej na południe. Innej podobnej nazwy nie znalazłem.
Pozdrawiam - Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Strzegowo (pow. mławski)

Postautor: Thomas » sob kwie 25, 2020 11:24 am

No proszę!
Ja mam wpisaną w kajet konieczność wizji lokalnej w Strzegowie w najbliższym możliwym czasie.
Podczas pobytu na Mazowszu z pewnością tam podjadę i się rozejrzę. Szkoda, bo pewnie gdy już będzie można się ruszyć, to cmentarz będzie całkiem zielony. Zobaczymy.
Gratuluję znalezienia zdjęć no i Kummela. Niech mu strzegowska ziemia będzie lekką.

Wróć do „Cmentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości