Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » pn cze 07, 2010 9:05 pm

Boguchwała leży w gminie Skępe w powiecie lipnowskim, historycznie należała jednak do parafii ewangelickiej w Sierpcu. W Boguchwale od 1. poł. XIX wieku istniał kantorat. Naprzeciw cmentarza zbudowano szkołę, a tuż obok cmentarza stała kaplica z dzwonnicą.

Dziś nekropolia jest mocno zarośnięta. Dotarłem zaledwie do 4 grobów. Nie wiem czy w ogóle istnieje ich więcej. Cmentarz jest ogrodzony betonowymi słupkami i pozostałościami drucianej siatki.

Fotki z dziś (7.06.2010):
DSC_6812.JPG
DSC_6812.JPG (194.17 KiB) Przejrzano 10680 razy
DSC_6833.JPG
DSC_6833.JPG (190.89 KiB) Przejrzano 10680 razy
DSC_6815.JPG
DSC_6815.JPG (193.71 KiB) Przejrzano 10680 razy
DSC_6816.JPG
DSC_6816.JPG (213.29 KiB) Przejrzano 10680 razy
DSC_6817.JPG
DSC_6817.JPG (182.44 KiB) Przejrzano 10680 razy
DSC_6821.JPG
DSC_6821.JPG (211.64 KiB) Przejrzano 10680 razy
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: michalziem » śr sie 11, 2010 9:15 pm

po II wojnie nikt nigdy o cmentarz nie dbał i mój wujek mówił że jak był mały to bal się koło niego przechodzi ale nie dlatego że cmentarz ale dlatego za nim zawsze spożywała alkohol starsza młodzież :) i jak szedł to go zaczepili żeby na wino dał
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » wt wrz 10, 2013 7:35 pm

Ponownie odwiedziłem Boguchwałę.
Nic się nie zmieniło.
DSC_0351.jpg
DSC_0351.jpg (265.94 KiB) Przejrzano 10614 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Majsterek » wt sty 20, 2015 5:48 pm

Dołączę mapę z 1875 na potwierdzenie istnienia kaplicy i cmentarza:
Załączniki
Boguchwała1875.png
Boguchwała1875.png (452.68 KiB) Przejrzano 10576 razy
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 15, 2019 11:53 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Michał » sob lis 16, 2019 3:21 pm

Witam
Jestem Michał lat 74, mieszkam w Szwecji, ale w dzieciństwie mieszkałem w Gorzeszynie pow. lipnowski. Mimo upływu lat pamiętam dość dobrze cmentarz w Boguchwale i resztki murów kościółka obok no i szkołę w której przecież pobierałem nauki. Na tym cmentarzu szczególnie utkwił mi w pamięci jeden z grobów, jakieś 20 metrów od wejscia po prawej stronie, wykonany z czarnego polerowanego marmuru, otoczony płotkiem z kutych ozdobnych prętów. Wtedy było tam jeszcze dużo grobów. Niewiem ile w tym prawdy ale prawdopobnie do dewastacji tego cmentarza przyczynili się okoliczni mieszkańcy. Ile w tym prawdy -niewiem ponieważ po ukończeniu szkoły wyjechałem z tamtych stron. Jeśli ktoś wie więcej na temat losów tego cmentarza i szkoły podstawowej w Boguchwale to byłbym bardzo wdzięczny.
Michał
.
..
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » ndz lis 17, 2019 10:52 pm

Dziękuję Panu za wiadomość.

Ten nagrobek opisywany był również we wspomnieniach innych mieszkańców, z którymi prowadziłem niegdyś rozmowy o historii wsi. Miał on upamiętniać młodo zmarłego, 21-letniego mężczyznę. Istniał jeszcze w latach 50. XX wieku.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 15, 2019 11:53 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Michał » pn lis 18, 2019 2:20 pm

Witam
Bardzo dziękuję Panu za informację. Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową w Boguchwale to pewnie nie odkrywam Ameryki ale może ktoś przeczyta- została dobudowana część, równoległa do drogi z cegły pozyskanej z rozbiórki kościoła w roku około 1948 do roku 1950. Ja rozpoczynałem naukę w 1951 roku to przybudówka była już gotowa, z tym że było to też jedno duże pomieszczenie, póżniej dopiero przedzielone rozsuwaną ścianą na dwie klasy i pokój nauczycielski. Majstrem budowlanym który budował tą część szkoły był Józef Krzemiński mieszkający w Gorzeszynie. Chciałbym poprosić czy ktoś może wie gdzie można znależć zdjęcie lub rysunek kościoła który stał obok cmentarza w Boguchwale, był to podobno bardzo ładny architektonicznie kościół, niestety w 1951 roku kiedy rozpoczynałem Szkołę Podstawową została w tym miejscu sterta gruzu.
Serdecznie pozdrawiam. Barszcz Michał
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » pn lis 18, 2019 3:12 pm

Bardzo Panu dziękuję za tę garść cennych informacji, które uzupełniają moją rozproszoną wiedzę o budynkach około-cmentarnych w Boguchwale.
Nie mam zdjęć kościoła, jedynie rysunek Ottona Langego, rysowany z pamięci (może na podstawie innych przekazów ikonograficznych?), który wiarygodnym źródłem nie jest, ale może oddawać ogólną formę obiektu:
14.jpg
14.jpg (140.63 KiB) Przejrzano 9760 razy
Dla porządku zamieszczę zdjęcia budynku szkoły stojącego naprzeciw cmentarza:
DSC_6830.JPG
fot. 7 czerwca 2010 r.
DSC_6830.JPG (226.57 KiB) Przejrzano 9760 razy
DSC_1204.JPG
fot. 29 lipca 2010 r.
DSC_1204.JPG (234.41 KiB) Przejrzano 9760 razy
Odsyłam również do podstrony Starego Sierpca, gdzie zamieściłem dwie znane mi inskrypcje z cmentarza boguchwalskiego:
https://starysierpc.wordpress.com/ewang ... oguchwala/

UWAGA: Mam też w zbiorach zdjęcie z 1992 roku, które przedstawia obiekt podpisany jako dawny dom modlitwy w Boguchwale. Dla porządku dodam, że jest to dawna pastorówka w Łąkiem (zob. viewtopic.php?f=30&t=3795&p=16237&hilit ... kie#p16237)
https://www.google.pl/maps/@52.9062823, ... 312!8i6656
19.jpg
Rzekomy dawny dom modlitwy w Boguchwale - w rzeczywistości jest to PASTORÓWKA W ŁĄKIEM
19.jpg (156.06 KiB) Przejrzano 9760 razy
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 15, 2019 11:53 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Michał » pn lis 18, 2019 7:12 pm

Witam Pana
Jako że urodziłem się trochę za wcześnie do komputerów poprosiłem o pomoc moją wnuczkę Ewelinę która mieszka również tu w Szwecji. Bardzo dziękuję za odpowiedż, jest w niej dużo informacji i materiału zdjęciowego. Jeśli mogę to chciałbym się odnieść do załączonego rysunku kościoła i owych dębów Heinego. Na rysunku widać że kościół jest usytuowany na lewo od cmentarza i owe dęby Heinego są na prawo. Przyjmując za punkt odniesienia drogę to kościół stojący frontem do drogi z wejściem głównym od strony tejże, to cmentarz znajdował się na lewo od kościoła a dom nauczyciela na prawo czyli na wschód od kościoła. Sam rysunek kościoła też raczej mija się z prawdą dlatego że od wiarygodnych świadków wiadomo mi że kościół był zbudowany z czerwonej cegły z dwiema wieżami od przedniej ściany. Daleki jestem od tego żeby twierdzić że mam monopol na prawdę, opieram się na mojej pamięci i mojego starszego rodzeństwa które podczas przerw w czasie lekcji robili zabawy w pustym już wtedy kościele (drewniane elementy wyszabrowano na opał)
Serdecznie pozdrawiam
Barszcz Michał
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » pn lis 18, 2019 7:36 pm

Panie Michale szanowny!
Chwilę temu forumowy (i nie tylko!) kolega night przesłał mi wycinki z III tomu książki E. Eichelkraut dot. Boguchwały i są w nim kolejne trzy rysunki Ottona Langego obrazujące budynki Boguchwały.
Dodam, że night (Michał) jest również autorem strony lapidaria: http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-e ... boguchwala

Pierwsza kaplica:
01.jpg
01.jpg (110.59 KiB) Przejrzano 9752 razy
Druga kaplica, istniejąca jeszcze po wojnie:
02.jpg
02.jpg (109.61 KiB) Przejrzano 9752 razy
Budynek szkoły, naprzeciw cmentarza:
03.jpg
03.jpg (111.08 KiB) Przejrzano 9752 razy
Myślę, że pierwszy rysunek Langego pokazuje kaplicę od północy (od tyłu, niejako "od ołtarza"), a więc nie od ulicy, tylko od pól, wtedy słusznie widać, że cmentarz jest po prawej (czyli na zachód od niej).

Potwierdzam, że Pańska wnuczka Ewelina podjęła już ze mną kontakt. Kłaniam się!
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 15, 2019 11:53 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Michał » wt lis 19, 2019 3:05 pm

Witam Pana
Rozmawiałem z ludźmi którzy w 1948 roku we wrześniu rozpoczynali naukę w Szkole Podstawowej w Boguchwale i dobrze pamiętają tamte czasy i ówczesną topografię. Chciałbym jednak podkreślić że absolutnie nie jest moim celem udowadnianie nikomu że racja jest wyłącznie po mojej stronie-to do niczego nie prowadzi. Chodzi o historię.
W ostatnim poście przytoczył Pan fragmenty z książek autorstwa niemieckiego historyka i rysunkami autorstwa O.Lange. Wdzięczny jestem Panu za cenne informacje. Jeśli mogę to chciałbym podzielić się tym co udało mi się ustalić od wiarygodnych świadków na czasy po 1948 roku. Otóż informacje pochodzące od E. Eichelkraut najprawdopodobniej pochodzą z lat 1835 i późniejszych lecz nie obejmują lat powojennych. Tak jak wspomniałem w moim ostatnim poście kościół w Boguchwale w czasie przeze mnie opisywanym był usytuowany w osi południe-północ z wejściem od południa z dwiema wieżami z przodu. Był umiejscowiony z prawej strony cmentarza i przylegał (prawie) do niego.
W tekście opisującym historię Boguchwały jest informacja o wybudowaniu nowego murowanego domu modlitwy (kościoła ?) w miejsce zbyt ciasnego drewnianego jednak nie podano w jakim czasie miało to miejsce a pozwala to domniemywać że był to ten kościół który przetrwał do czasów powojennych .
A propos szkoły. Lekcje odbywały się w drewnianym domu nauczyciela i jednoklasowym budynku szkoły o którym mowa że został wybudowany na ziemi podarowanej przez Adolfa Stockmanna, ale tu też brak daty. Brak też jakiejkolwiek informacji o pomalowaniu kaplicy no chyba że od wewnątrz. Tak naprawdę to zwraca uwagę rozbieżność w nazewnictwie: nie do końca wiadomo czym jest dom modlitwy, czym kaplica a czym jeszcze kościół. Trochę szkoda.
Drewniany dom nauczyciela istniał jeszcze dość długo i był zamieszkiwany jeszcze w latach pięćdziesiątych przez owczesnego kierownika szkoły. Do dziś jest tam jeszcze stara pompa wody. To na dziś tyle faktów z historii szkoły w Boguchwale.
Serdecznie pozdrawiam
Barszcz Michał
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » śr lis 20, 2019 12:44 am

Bardzo Panu dziękuję za kolejną cenną garść wspomnień. Myślę, że wiele pomogłyby tu fotografie, bo rysunki (tym bardziej te rysowane "z pamięci") zawsze naznaczone są elementem kreacji i maniery ich wykonawcy. Przygotowane przez Michała (night) krótkie opracowanie historii wsi jest oparte na tłumaczeniu fragmentów tekstu zawartego w dwóch tomach książki E. Eichelkraut (w tym prywatnym wspomnieniom Ottona Langego, który również wykonał owe rysunki). Jeśli zna Pan niemiecki na tyle sprawnie, że poradzi Pan sobie z tłumaczeniem, to mogę wysłać skany z tej książki na Pański e-mail. Wiedza Langego opiera się również na wspomnieniowych wizytach w Boguchwale również po II wojnie.
Awatar użytkownika
Regionalista
Posty: 11
Rejestracja: pt gru 27, 2019 2:31 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Boguchwała (pow. lipnowski)

Postautor: Regionalista » wt gru 31, 2019 11:55 pm

Cmentarz w Boguchwale (niestety jest tylko kilka nagrobków) został odkrzaczony 30 XI 2019 r. Wiosną będą trwały dalsze prace porządkowe. Jest też przygotowana tablica informacyjna.

Wróć do „Cmentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości