Cmentarz wojenny - Wronów (I WŚ) (pow. lubelski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz wojenny - Wronów (I WŚ) (pow. lubelski)

Postautor: trobal » pn mar 29, 2010 5:44 pm

Pochowani tu żołnierze w większości zginęli w lipcu 1915 r. Wg tablicy informacyjnej spoczywa tu 26 żołnierzy niemieckich i 4 armii cesarsko-królewskiej. Jednak znajduje się tam też grób partyzanta z oddziału "Zapory", choć akurat na nim brak jest informacji o nazwisku, dacie urodzenia czy dacie śmierci. Pozostałe groby posiadają informacje o imionach i nazwiskach pochowanych, ich stopniach wojskowych, symbole jednostek w których pełnili służbę oraz datę śmierci. Wśród nich jest kanonier Val. (Waldemar?) Marciniak.

Cmentarza nie ma w Spisie Poległych i to będę musiał zmienić. Dojazd do cmentarza kiedyś trudny, dziś jest bardzo łatwy dzięki 3 drogowskazom ustawionym przy każdym zakręcie. Trzeba jednak być przygotowanym na 800 metrów jazdy po nieutwardzonej drodze.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny we Wronowie (I WŚ)

Postautor: Thomas » pn mar 29, 2010 7:34 pm

ciekawe... :) a może wiesz w którym roku cmentarz odbudowano?? i z czyjej inicjatywy?? :)
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny we Wronowie (I WŚ)

Postautor: trobal » pn mar 29, 2010 8:18 pm

Thomas pisze:ciekawe... :) a może wiesz w którym roku cmentarz odbudowano?? i z czyjej inicjatywy?? :)
Toś mnie zastrzelił. Nie mam tu żadnych pewnych informacji. Cmentarz odwiedziłem dlatego, że zamieszczono o nim skromne informacje na innym forum. Nie podano nawet miejscowości w jakiej się znajduje. Wydały mi się dziwnie znajome tabliczki wskazujące drogę do cmentarza. A są dość charakterystyczne.

Obrazek

Skojarzyły mi się z miejscowością Wojciechów gdzie jest muzeum kowalstwa i działają kuźnie artystyczne. Źle mi się skojarzyło. Ale blisko. Gmina Wojciechów sąsiaduje z gminą Bełżyce na której terenie znajduje się ten cmentarz. W samych Bełżycach tak jak ten drogowskaz wyglądają tabliczki z nazwami ulic. Stawiam więc na inicjatywę gminy lub co najmniej jej udział w tym przedsięwzięciu. Na ogrodzeniu cmentarza brak takich informacji. Na stronie gminy Bełżyce ostatnio aktualizowanej w 2006 roku o tym cmentarzu pisze się jako o "pozostałościach cmentarza". Zdjęcia które mnie sprowokowały do poszukiwań zostały zrobione w zeszłym roku. Dlatego zakładam, że odbudowa nastąpiła w okresie 2007-2009. Jeżeli to sprawka gminy to jeszcze jeden cmentarz powinien być odnowiony ale tego jeszcze nie sprawdzałem. Może być jednak tak, że inicjatorami byli kombatanci. Na cmentarzu jest grób partyzanta z oddziału "Zapory" i ktoś o tym pamiętał.

Wszystko domysły. Jak się dowiem czegoś pewnego napiszę.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny we Wronowie (I WŚ)

Postautor: trobal » pn mar 29, 2010 8:32 pm

Dotarłem do oferty przetargowej związanej z renowacją cmentarza. W przetargu rozpoczęcie robót planowano na drugą połowę czerwca 2007, a zakończenie niecały miesiąc później. Za to nie znalazłem analogicznych danych odnośnie drugiego cmentarza co do którego sądziłem że zostanie potraktowany tak samo. Ani nie wiem nadal kto był inicjatorem tych robót. Pieniądze dała gmina.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości