M1 Garand Rifle

Artyleria, broń, pojazdy...
Awatar użytkownika
sarevok1990
Posty: 14
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 11:02 am
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

M1 Garand Rifle

Postautor: sarevok1990 » czw mar 26, 2009 11:30 am

M1 Garand- karabin samopowtarzalny kal. 7,62 mm konstrukcji amerykańskiej.

Obrazek

Historia:
Powstaniu karabinu samopowtarzalnego przyświecała idea zwiększenia siły ognia pojedynczego żołnierza. W dalszej konsekwencji miało to doprowadzić do zmniejszenia liczebności armii. W USA idea ta trafiła na podatny grunt. Armia amerykańska została, jako pierwsza na świecie na masową skalę, uzbrojona w karabin samopowtarzalny, skonstruowany przez Johna C. Garanda. Przyjęto go na uzbrojenie w 1936 roku pod oznaczeniem wojskowym Rifle, .30 Caliber, M1 (karabin M1 kaliber 30). Od nazwiska konstruktora znany jest jednak powszechnie jako Garand.

Służba:
Nowy karabin bardzo wolno przyjmował się do uzbrojenia wojsk amerykańskich. Na przeszkodzie stał tu konserwatyzm zawodowych żołnierzy, przywiązanych do karabinów powtarzalnych Springfield M1903. Miało to miejsce szczególnie w Korpusie Piechoty Morskiej USA. Dopiero po wybuchu II wojny światowej karabin M1 został na masową skalę przyjęty we wszystkich rodzajach wojsk i doceniono w pełni jego zalety w porównaniu z karabinami powtarzalnymi. W przeciwieństwie do niektórych innych wczesnych karabinów samopowtarzalnych, karabin M1 uznawany był za wysoce udaną konstrukcję. Broń była wytwarzana również w wersji M1C i M1D przeznaczonej dla strzelców wyborowych. Łącznie wyprodukowano ok. 4,5 mln. sztuk karabinu. Karabiny M1 znajdowały się przez wiele lat na uzbrojeniu armii, głównie sojuszników USA. W kilku krajach były też produkowane (np. we Włoszech). W uzbrojeniu armii amerykańskiej pozostawał do 1957 roku, kiedy, po wprowadzeniu nowej amunicji (nabój 7,62 mm NATO), został zastąpiony przez karabin M14 (bardzo konstrukcyjnie zbliżony do M1)

Konstrukcja:
M1 jest bronią samopowtarzalną, strzelającą ogniem pojedynczym. Działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór z przewodu lufy. Zamek ryglowany przez obrót, za pomocą dwóch symetrycznych rygli umieszczonych w przedniej części trzonu zamkowego. Mechanizm uderzeniowo-spustowy typu kurkowego.

Zasilanie amunicją .30-06 (7,62 x 63 mm) ze stałego magazynka o pojemności 8 nabojów. Magazynek ładowany był przy użyciu dwurzędowego ładownika. Celownik przeziernikowy.

Charakterystyczną cechą karabinu było to, że po wystrzeleniu ostatniego naboju ładownik był automatycznie wyrzucany z charakterystycznym, głośnym metalicznym dźwiękiem. Mogło to informować przeciwnika o tym, iż żołnierz musi przeładować broń, ale jednocześnie podobno umożliwiało oszukanie nieprzyjaciela poprzez sztuczne wytworzenie dźwięku i sprowokowanie go do wyjścia z ukrycia. W rzeczywistości, w warunkach bojowych dźwięk ten był praktycznie niesłyszalny i nie odgrywał żadnej roli.

Oznaczenie M1 (M1 Carbine) nosi także karabinek samopowtarzalny, opracowany w firmie Winchester, przez zespół konstruktorów, pod kierunkiem Edwina Pugsleya. Został wprowadzony do uzbrojenia w 1941 roku. Strzela on nabojem pośrednim kal. 7,62 mm US Carbine, specjalnie opracowanym do tej broni. Nie ma on, poza kalibrem, nic wspólnego z karabinem M1 Garanda.

źródło: wikipedia

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YRCOr212E9g[/youtube]
Hear Them whisper, voices from the other side
Hear Them calling...
Former foes, now friends are resting side by side
They will never leave our hearts or fade away
Live forever...
They were far to young to die in such a way...
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: M1 Garand Rifle

Postautor: Ezy.Ryder » czw mar 26, 2009 12:21 pm

Garand zaiste ciekawą bronią był, jakkolwiek nie był wyjątkiem.
Rosjanie mieli SWT a Niemcy Gew43.
Zawsze tak było że dowódcy byli przeciwni dawaniu żołnierzom szybkostrzelnej broni, w obawie przed problemami z dostarczaniem amunicji i szybszym zużyciem broni. Ten sam opór pojawił się podczas wprowadzania broni automatycznej.
Garand słabo spisywał się w dżungli podczas walk z Japończykami. Tam potrzebna była broń automatyczna.
Awatar użytkownika
D_K
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 26, 2009 6:10 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: M1 Garand Rifle

Postautor: D_K » ndz sty 10, 2010 12:02 pm

Mieli SWT ale go nie lubili. Jak na cywilną broń, do strzelania "rekreacyjnego" SWT jest zajefany. Przy rozkładaniu zaczynają się schody. W warunkach "cywilnych" początkujący użytkownik bez przeszkolenia może się zdziwić. Rozkładanie i składanie SWT to kombinacja siły w rękach i dobrej pamięci. Tłok gazowy ma kilka nastaw, a egzemplarze, które rozkładałem mają nastawę "2" - dlaczego nie mam pojęcia - w takiej konfiguracji najlepiej strzelają. SWT ma dużo pręcików i sprężynek. W warunkach polowych, moim zdaniem potrzeba miejsca i chwilki czasu żeby go złożyć. Ja nie potrafiłbym poskładać ten karabin do kupy w okopie z naoliwionych części. Potrzeba do tego trochę treningu.
Obrazek
Awatar użytkownika
D_K
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 26, 2009 6:10 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: M1 Garand Rifle

Postautor: D_K » pt lut 19, 2010 10:48 am

Bawiłem się ostanio Garandem. Kilka moich fotek:

Zasilany nabojem 7,62 x 51 mm

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


ObrazekObrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
D_K
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 26, 2009 6:10 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: M1 Garand Rifle

Postautor: D_K » ndz lip 25, 2010 9:46 am

Ostatnio narysował się orginalny hamerykański Garand, bo ten powyżej jest włoski produkowany dla Danii. Mamy też Visa z początku drugiej serii niemieckiej. Może we wtorek wrzucę parę zdjęć.
Obrazek
Awatar użytkownika
D_K
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 26, 2009 6:10 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: M1 Garand Rifle

Postautor: D_K » śr lip 28, 2010 4:29 pm

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Wróć do „Militaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość