Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

"Kuncewiczówka" - Kazimierz Dolny (pow. puławski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1549
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

"Kuncewiczówka" - Kazimierz Dolny (pow. puławski)

Postautor: zbyszekg9 » wt sty 15, 2019 10:20 pm

"Kuncewiczówka" - tak popularnie zwany jest dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, zlokalizowany w Kazimierzu Dolnym. Sami właściciele nazywali go willą "Pod Wiewiórką". Dom został zbudowany w 1936 roku według projektu Karola Sicińskiego - autora powojennej odbudowy Kazimierza, i był letnią rezydencją wybitnej pisarki i jej męża, polityka, prawnika, ale również literata. Willa stała się kulturalnym centrum miasta. Bywali tu m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz czy Antoni Słonimski. Po długoletniej emigracji Kuncewiczowie wrócili do Kazimierza dopiero w 1962 roku. W międzyczasie willa służyła niemieckiemu okupantowi, w roku 1944 została zarekwirowana przez sztab Armii Czerwonej, a po wojnie aż do wspomnianego 1962 roku służyła rodzinom pracowników SB jako ośrodek kolonijny dla dzieci. Po powrocie Kuncewiczowie wzorem lat poprzednich spędzali tu tylko letnie miesiące. Po śmierci męża w 1984 r., Maria Kuncewiczowa podjęła decyzję o całorocznym pobycie w Kazimierzu. Mieszkała tu pięć lat, aż do swojej śmierci w 1989 r. Dom odziedziczył ich syn Jerzy, który założył w 1991 roku Fundację Kuncewiczów, a w willi odbywały się imprezy kulturalne. Obecnie właścicielem obiektu jest Muzeum Nadwiślańskie, a funkcjonuje tu muzeum literackie poświęcone działalności Marii i Jerzego Kuncewiczów. Muzeum przedstawia także dzieje inteligencji polskiej XX wieku z akcentem na okres międzywojenny. Stała ekspozycja muzealna zachowała autentyczny wystrój domu.

Ale dlaczego akurat wpis dotyczący "Kuncewiczówki"? A to dzięki luźnemu związkowi z Płockiem. Tu musimy cofnąć się do 4 września 1906 roku. W tym właśnie dniu odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - pierwszego roku nauki w Gimnazjum Polskim Polskiej Macierzy Szkolnej (tak wówczas nazywała się szkoła, której tradycję kontynuuje dzisiejsze płockie Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły). Wtedy jeszcze nie było dzisiejszego budynku szkoły, a inauguracja roku miała miejsce w wynajętym domu pani A. Pruszakowej przy ulicy Królewieckiej 28. Na stanowisko dyrektora Gimnazjum Polskiego powołano Józefa Dionizego Szczepańskiego, długoletniego nauczyciela matematyki z Warszawy, ojca późniejszej pisarki Marii Kuncewiczowej. Ona sama, jeszcze jako Marylka Szczepańska, uczęszczała od II do IV klasy Żeńskiej Szkoły Udziałowej w Płocku, mieszczącej się wtedy przy ul. Kolegialnej.
Załączniki
0982. .JPG
0982. .JPG (318.39 KiB) Przejrzano 2673 razy
0983. .JPG
0983. .JPG (293.33 KiB) Przejrzano 2673 razy
0985. .JPG
0985. .JPG (302.14 KiB) Przejrzano 2673 razy

Wróć do „Skanseny, Muzea”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość